Jak przyprawić i smażyć rybę ze skórą w mące lub panierce?

smażona ryba

Lubisz zjeść pyszną rybę, ale masz problem z jej usmażeniem? Szukasz sprawdzonej metody przyprawiania mrożonej lub świeżej ryby? Jeśli tak, to artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się jak przygotować i usmażyć rybę ze skórą. Poznaj różnice między obtaczaniem w mące oraz panierce. Wyjaśnię w jakiej temperaturze i jak długo smażyć.

Czytaj dalej „Jak przyprawić i smażyć rybę ze skórą w mące lub panierce?”

Najlepsza przyprawa do piernika

Najlepsza przyprawa do piernika

Najlepsza przyprawa do piernika, którą wykorzystasz do wigilijnych ciast i ciasteczek. Szybko i łatwo zrobisz aromatyczną przyprawę. Domową, korzenną przyprawę do piernika możesz długo przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku. Przyprawa przydaje mi się nie tylko do pierników i pierniczków. Wykorzystują ją także do grzańca, zimowych konfitur oraz pralinek.

Czytaj dalej „Najlepsza przyprawa do piernika”

Jak zrobić prawdziwy cukier waniliowy. Czym się różni od cukru wanilinowego?

Cukier waniliowy z prawdziwej wanilii

Prawdziwy cukier waniliowy możesz w bardzo prosty sposób zrobić w domu. Potrzebować będziesz jedynie zwykłego cukru oraz laski wanilii. Kto raz spróbuje domowego cukru waniliowego już nigdy nie sięgnie pod cukier z torebki. Prawdziwy, domowy cukier waniliowy charakteryzuje się niesamowitym zapachem i smakiem. Jest tańszy i zdrowszy niż sklepowy. Kaloryczność 380 kcal w 100g. Domowy cukier waniliowy to podstawowy dodatek do deserów, który musisz obowiązkowo mieć w swojej kuchni.

Czytaj dalej „Jak zrobić prawdziwy cukier waniliowy. Czym się różni od cukru wanilinowego?”

Dlaczego zakwas jest lepszy od drożdży

Aktywny zakwas na chleb

Pieczenie chleba na zakwasie jest czasochłonnym procesem. Ciasto drożdżowe na chleb wyrasta po 1 godzinie, z zakwasu po 6 – 12 godzinach. Z tego powodu większość piekarni i gospodyń domowych wybiera wyrastania chleba na drożdżach. Jaka jest różnica w smaku? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają drożdże i zakwas? Dlaczego zakwas jest lepszy od drożdży? Na te pytania odpowiem na blogowym poradniku wraz ze sprawdzonym przepisem na zakwas żytni. Z powodzeniem przygotujecie zakwas wspaniale spulchniający domowy chleb.

Czytaj dalej „Dlaczego zakwas jest lepszy od drożdży”

Jak pić sok z buraka, ile dziennie?

Sok z buraków - jak pić, ile dziennie

Buraki używam przede wszystkim jako składnik do obiadów. Robię z nich zupę buraczkową lub surówkę do obiadu. Termiczna obróbka buraka niekorzystnie wpływa na zawartość witamin, dlatego często przygotowuję sok z buraka. Odkąd piję sok z buraka przestałam chorować i łapać infekcje w sezonie grypowym. Poznaj mój sprawdzony przepis i dowiedz się jak często pije niskokaloryczny sok z surowego buraka.

Czytaj dalej „Jak pić sok z buraka, ile dziennie?”

Sok, dżem i nalewka z owoców czarnego bzu, właściwości i mój sprawdzony przepis.

Sok z czarnego bzu

Czarny bez jest rośliną leczniczą z której możemy zrobić dwa rodzaje soków zielarskich. W czerwcu z białych kwiatów pozyskuję jasny sok. Pod koniec lata sok wytwarzam ciemny sok z owoców czarnego bzu. Jasny sok idealnie nadają się do codziennego picia z wodą, natomiast ciemny sok jest skoncentrowanym lekarstwem na zimowe przeziębienia. Ile domów tyle przepisów i metod pozyskiwania soku z jagód czarnego bzu. Zarówno kwiaty jak i owoce można suszyć i zimową porą zaparzać herbaty. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawię własny, sprawdzony, domowy przepis na sok z owoców czarnego bzu. Dowiesz się także o leczniczych właściwościach soku.

Czytaj dalej „Sok, dżem i nalewka z owoców czarnego bzu, właściwości i mój sprawdzony przepis.”