12 potraw wigilijnych

Wieczerza wigilijna powinna składać się z 12 potraw wigilijnych, w każdym regionie kraju, dania nieco się różnią, jednak kilka z nich jest niezmiennych od kilkudziesięciu lat. Aby zapewnić sobie pomyślność powinniśmy skosztować każdą z nich.

Smażony karp, ryba po grecku, śledzie, kapusta z grochem, kluski z makiem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z buraków, tradycyjna sałatka jarzynowa, kompot z suszonych owoców, makowiec, kutia, piernik z powidłami.
W zależności od naszych upodobań barszcz czerwony można zastąpić innymi zupami; migdałową, rybną, borowikową, a także mniej znaną piernikową. Coraz częściej obok tych tradycyjnych dań znajdujemy miejsce dla ulubionych sałatek, ciast, ryb z rozmaitymi dodatkami, a także owoców morza.

=>> Dział na moim blogu z potrawami wigilijnymi <<=

W pierwszy dzień świąt menu jest wzbogacone w dania mięsne, często i alkohol. Na tę okazję przygotowujemy wędzone szynki, pieczoną wieprzowinę, zrazy wołowe, kurczaka, a także bigos który jest naszą narodową potrawą. Warto dodać że w każdym domu bigos smakuje inaczej, za sprawą różnorodnych składników które można dodać lub pominąć. W staropolskim bigosie nie może zabraknąć dodatków takich jak: suszone grzyby leśne, jagody jałowca, czy wędzonych lub suszonych śliwek.

Nieodłącznym elementem świąt są korzenne aromaty, wydobywające się z wypieków; ciasteczek, pierniczków, pomarańczowego ciasta, makowca, czy sernika. Każdy kto ma dzieci choć raz powinien wspólnie z nimi upiec tradycyjne pierniczki, z takiego przedsięwzięcia jest wiele korzyści nie tylko tych smakowych. Wspólne wykonywanie wielu czynności zbliża rodzinę, i sprawia wiele radości, która udziela się pozostałym domownikom, szczególnie w ten wspaniały okres kiedy wszyscy powinniśmy zapomnieć o codziennych problemach, nieco zwolnić, i cieszyć się tym magicznym czasem, na który trzeba czekać cały rok.

Przy okazji życzę wszystkim rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Jedna odpowiedź do “12 potraw wigilijnych”

  1. Wigilia to smaki dzieciństwa. Ciężko po ślubie pogodzić tradycje rodzinne, dlatego u nas na wigilijnym stole są 2 zupy i 2 różne desery. Resztę da się pogodzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *