Kasza gryczana, ze względu na swój charakterystyczny smak oraz cenne właściwości odżywcze, już dawno przestała być wyłącznie dodatkiem do dań głównych. Powstaje coraz więcej przepisów uwzględniających ten składnik w wypiekach czy potrawach jednogarnkowych. Warto je przetestować! Kasza gryczana jest bardzo zdrowa – poznaj 8 argumentów przemawiających za jej spożywaniem.
1. Źródło białka
Okazuje się, że białko można dostarczać organizmowi z różnych pokarmów. Jednym z jego źródeł jest właśnie kasza gryczana. Nie dość, że zawiera w swoim składzie nawet 16% białka, to jeszcze jest ono bardzo dobrze przyswajalne. Wynika to z obecności lizyny, która pomaga w budowie białek w mięśniach oraz kościach. Już 100 gramów ugotowanej kaszy dziennie zaspokaja potrzeby organizmu na aminokwasy egzogenne.
2. Brak glutenu
Kasza gryczana jest bezglutenowa. Oznacza to, że bez obaw może być spożywana przez osoby, u których zdiagnozowano alergie pokarmowe. To produkt odpowiedni dla nietolerujących glutenu czy cierpiących z powodu celiakii (osoby chorujące na celiakię powinny szukać żywności oznaczonej przekreślonym kłosem – bez śladowych ilości glutenu).
3. Duża zawartość błonnika pokarmowego
W 100 g kaszy gryczanej jest aż 6 g błonnika. To oznacza, że produkt pomaga regulować pracę jelit i skutecznie walczyć z zaparciami.
4. Niski indeks glikemiczny
To ważna informacja z perspektywy diabetyków. Kasza gryczana ma indeks glikemiczny równy 54. To oznacza, że nadaje się do spożycia przez osoby chorujące na cukrzycę.
5. Bogate źródło witamin i minerałów
Szukasz produktu, który dostarczy Twojemu organizmowi potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych? Kasza gryczana ma ich naprawdę sporo, dlatego pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji. Jest źródłem żelaza, wapnia, krzemu, dostarcza cynk, potas, a także kwas foliowy, żelazo i witaminę E. Możesz wybrać też mieszankę np. kaszkę jęczmienno-gryczaną, która dostarczy jeszcze więcej cennych dla zdrowia substancji.
6. Mała zawartość tłuszczów
Dużo witamin, minimalna ilość tłuszczów – skład kaszy gryczanej na pewno docenią osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Niewielka kaloryczność dania w połączeniu z wysoką zawartością błonnika wspiera proces odchudzania się. W dodatku po napęcznieniu kasza zapewnia uczucie sytości na dłużej i nie podjadasz!
7. Obniża poziom cholesterolu we krwi
Wysoki cholesterol to problem, który dotyka wiele starszych osób. Dobrym pomysłem na jego obniżenie jest dostarczanie organizmowi produktów bogatych w błonnik, takich jak np. kasza gryczana.
8. Smak i uniwersalność
Oprócz wszystkich swoich zalet odżywczych kasza gryczana po prostu dobrze smakuje. Możesz sięgnąć po opcję prażoną lub nieprażoną (białą) i podawać ją do mięsa z sosem lub warzywami. Popularne jest kaszotto, czyli jednogarnkowa potrawa stanowiąca mieszankę różnych składników z przyprawami.
Kasza gryczana powinna znaleźć się w jadłospisie rodziny jako cenny składnik dostarczający wielu substancji odżywczych, witamin oraz minerałów, a także regulujący pracę jelit. Wybieraj produkty pochodzące z ekologicznych upraw.
Artykuł partnerski.