Co jeść, żeby schudnąć?

Nasiona roślin strączkowych, kasze i kiszonki to właściwie podstawa diety odchudzającej i oczyszczającej. Czy to jednak wystarczy. Od czego zacząć? Co wprowadzić do diety, aby schudnąć?

Co jeść, żeby schudnąć – dobre rady na początek.

Zasady diety odchudzającej są dość proste: unikamy tłustego, smażonego, pełnego cukru i do tego najczęściej przetworzonego jedzenia. Dieta zbilansowana wcale nie musi oznaczać wykluczania całych grup produktów. Warto jednak przed jej rozpoczęciem przebadać się pod kątem różnego rodzaju nietolerancji i ogólnego stanu zdrowia. Są bowiem sytuacje (np. chora tarczyca, Hashimoto, insulinooporności itd.), kiedy to wyłączenie z diety cukru, laktozy, glutenu czy produktów o wysokim indeksie glikemicznym jest wręcz konieczne, aby zauważyć efekty diety, a przede wszystkim poczuć się lepiej.

Produkty polecane przy diecie odchudzającej.

Podstawę stanowią produkty pełnoziarniste, które zapewnią ci uczucie sytości. Nie mniej ważne są zdrowe kasze, przede wszystkim gryczana, jaglana, komosa ryżowa. Zawarty w tych wszystkich produktach błonnik zmniejsza wchłanianie kalorii, pomaga sprzątać jelita. Jeśli o nich już z kolei mowa, to bardzo ważnym elementem każdej właściwie diety są kiszonki – kapusta, ogórki, ale nie tylko. Burak kiszony ma działanie antyoksydacyjne, oczyszcza organizm z toksyn, a przy tym pomaga odbudować florę jelit. Dla niej bardzo dobre jest również spożywanie przetworów mlecznych – przede wszystkim jogurtów i kefirów, natomiast tych naturalnych, bez dodatku cukru.
Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są zdrowe tłuszcze. Postaw na ryby, orzechy, awokado. Zwróć uwagę na produkty, które zawierają bezcenne kwasy omega-3. Zamiast smażenia na głębokim oleju, wybierz marynaty z oliwką z oliwek. Możesz sięgnąć po ocet spirytusowy. Natomiast zrezygnuj z gotowych mieszanek, tłustych sosów.

Zasady diety odchudzającej i oczyszczającej

Pamiętaj, aby się nie głodzić. Aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, musisz jeść na tyle, by pokryć całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Dopiero z czasem możesz pomyśleć o ujemnym bilansie kalorycznym. Żeby schudnąć, musimy przyjąć mniej kalorii, najpierw jednak trzeba przekonać organizm, że nie musi ich magazynować. Do tego potrzebny jest rozpędzony metabolizm.
Zbilansowana dieta powinna opierać się na warzywach i owocach, choć te drugie zdecydowanie najlepiej spożywać w pierwszej części dnia. Jeśli stawiasz na głębokie oczyszczanie, zrezygnuj na chwilę z większości z nich, mają one bowiem wiele fruktozy, która utrudnia kompleksowe oczyszczanie jelit. Postaw na warzywa, które wyróżnia bogactwo składników odżywczych.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *