Co to jest japoński cytrusowy sos sojowy Ponzu Kikkoman? Jak i do czego się go stosuje?

Sos sojowy to już kuchenny standard. Zaskoczysz gości, podając do potraw jego cytrusowy wariant – cytrusowy sos sojowy Ponzu Kikkoman. Przekonaj się, do czego będzie pasował i na czym polega niezwykłość jego smaku.

Skład cytrusowego sosu sojowego Ponzu Kikkoman

Jak podaje portal https://www.kikkoman.pl/, w popularnym sosie ponzu znajdziemy m.in.:

  • sos sojowy,
  • wodę,
  • cukier,
  • ocet,
  • cytrusy.

Sos sojowy zapewnia charakterystyczny dla japońskiej kuchni słony smak. Pozostałe składniki kontrastują z nim, dodając głębi i delikatności. Najważniejsze są kontrasty: słodycz zestawiona z kwaskowatością octu i słony sos sojowy uzupełniony cytrynami.

Jeśli chodzi o jakość dostępnych w sklepach sosów ponzu, to najwięcej zależy od użytego sosu sojowego. Warto sprawdzać jego skład – prawdziwy powinien być zrobiony tylko z wody, ziarna soi, pszenicy i soli. Dobrej jakości sos ponzu poznać można także po konsystencji i kolorze: jest dość rzadki i ciemny z brązową nutą. W aromacie powinien być wyczuwalny aromat cytrusów i sosu sojowego.

Zastosowanie sosu ponzu

W Japonii sos ponzu wzbogaca smak dań jednogarnkowych, ryżu i ryb z grilla. Pasuje zarówno do sashimi, jak i do tempury. Może być ciekawym dodatkiem do wszelkich azjatyckich pierogów z ostrym, mięsnym lub warzywnym nadzieniem, jak mo-mo czy won-ton. Ponzu będzie też wybawieniem zawsze wtedy, gdy chcesz, by dowolny bulion nabrał wyrazistości.

Ten japoński sos nazywany jest „tajną bronią” kucharzy. Czasem sałatka czy ryba wychodzą mało interesujące w smaku. Wydaje się, że wszystkie zwyczajne dodatki zawiodą. Właśnie w takiej sytuacji warto wykorzystać choćby kroplę sosu ponzu jako dressing. Jego zaskakujący, wielowymiarowy smak wzbogaci danie i zaskoczy gości. Awokado w plastrach czy prosty miks sałat skropione ponzu stają się wytrawną, ciekawą przystawką. Sos szybko uratuje sytuację również, gdy podajesz hiszpańskie tapas czy inne przystawki i potrzebujesz do nich kilku nieoczywistych sosów w małych miseczkach. Nawet pokrojone w słupki warzywa (seler, papryka, marchewka) z sosem ponzu nie będą nudne.

Pomysły na dressingi, które możesz zrobić z gotowego sosu ponzu:

  • Z imbirem – starty imbir połącz w miseczce z sosem ponzu i wstaw na pół godziny do lodówki. Nie dość, że słony i kwaśny – Twój sos ponzu będzie do tego ostry.
  • Pięciu Przemian – ciepły z olejem sezamowym wspaniale rozgrzewa, gdy jest podany na kaszach i ryżu. Taki sos robi się, łącząc w równych proporcjach sos ponzu, zwykły sos sojowy i olej sezamowy. Do tego można dodać szczyptę soli. Olej sezamowy dzięki lekko orzechowemu smakowi pobudza apetyt, więc świetnie uzupełnia przystawki.
  • Wykwintny – do sosu ponzu dodaj sezam, posiekane chilli i szczypiorek, by powstał oryginalny, azjatycki dressing idealny do makaronów i sałat
  • Maślany – zaskakujący sos do ryb, który robi się z sosu ponzu i masła w stosunku 2:1. Wystarczy je razem podgrzać i dokładnie wymieszać.

Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *