Czy warto kupić patelnię ceramiczną?

Zapewne wiele z Was zastanawia się czym kierować się szukając dobrej patelni? Na pewno ceną i jakością, ale ważne też, aby zwrócić uwagę na rodzaj powłoki. Jedną z najbardziej popularnych ostatnimi czasy patelni jest patelnia ceramiczna. Czy jest warta uwagi? Jakie są jej zalety i wady? I czy każda patelnia ceramiczna jest taka sama?

Rodzaje patelni ceramicznych

Nie bez powodu, jedną patelnię ceramiczną kupimy za grosze, a inna kosztuje nas nawet setki złotych. Przede wszystkim różnica w tego typu patelniach leży w korpusie, który może być wykonany z różnych materiałów. Korpus patelni ceramicznej może być wykonany z cienkiego aluminium, z odlewu aluminium lub ze stali nierdzewnej. Chociaż to powłoka ceramiczna ma styczność z naszym jedzeniem to od korpusu też wiele zależy! Patelnia wykonana z cienkiego aluminium może się łatwo zniekształcić pod wpływem temperatury, a dodatkowo na cienkiej patelni łatwo przypalić jedzenie, ponieważ potrawa leży niemalże na żywym ogniu. Inaczej jest w przypadku patelni z odlewu aluminium – są one grube i równomiernie się nagrzewają. Kolejnym aspektem, który wpływa na cenę produktu jest jakość powłoki ceramicznej. Powłoki ceramiczne renomowanych firm posiadają certyfikaty jakości. Warto zwrócić uwagę na powłokę ceramiczną certyfikowaną, ponieważ będzie ona bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia. Patelnie ceramiczne dzielimy na klasyczne patelnie do smażenia o różnej średnicy od 18 cm do 28 cm oraz na patelnie specjalistyczne. Wśród nich znajdziemy patelnie do grillowania oraz patelnie do naleśników. Prócz standardowych, uniwersalnych patelni ceramicznych, w ofercie sklepu naczynia.olkusz.pl możemy znaleźć również patelnie ceramiczne do grillowania lub patelnie ceramiczne do jajek sadzonych.

Jak dbać o patelnię ceramiczną?

Wysokiej jakości patelnie ceramiczne powinny być odporne na przypadkowe zarysowania, jednak nie są one niezniszczalne. Dlatego, aby uniknąć zniszczenia powłoki podczas gotowania, należy używać silikonowych lub drewnianych akcesoriów kuchennych. Patelnie ceramiczne są odporne na wysokie temperatury, jednak nie należy narażać ich na nagły szok termiczny, ponieważ może to uszkodzić powłokę ceramiczną. Patelnie ceramiczne nadają się do smażenia na małej ilości tłuszczu, ale już nie do smażenia beztłuszczowego. Co prawda jedzenie nie będzie nam raczej przywierać do patelni, ale brak chociaż małej ilości tłuszczu może nieodwracalnie uszkodzić powłokę.

Czy patelnia ceramiczna nadaje się na indukcję?

Przy wyborze patelni ceramicznej na indukcję należy dokładnie sprawdzić, z jakiego korpusu jest wykonana i czy dno dostosowane jest do indukcji. W dzisiejszych czasach patelnie ceramiczne na indukcje są popularne i ogólnodostępne. W przypadku patelni ceramicznych aluminiowych dno patelni na indukcję powinno być wyposażone w dodatkowy dysk ferromagnetyczny. Czasem jest on widoczny jako stalowa wstawka z okrągłymi wypustkami, ale często jest również wtapiana w aluminium i zostaje w ten sposób zamaskowana. Jeżeli jednak szukamy patelni ceramicznej na gaz, należy przede wszystkim skupić się na dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Trzeba pamiętać, aby patelni zamieściła się na jednym palniku naszej kuchenki, ale również nie może ona być zbyt mała, aby ogień nie wychodził poza jej spód.

Wady i zalety patelni ceramicznej

Patelnia ceramiczna ma wiele zalet, można na niej smażyć zdrowo z małą ilością tłuszczu, a powłoka ceramiczna jest nieprzywierająca. Niestety, musimy uważać na tą patelnię i nie poddawać jej nagłej zmianie temperatury, dlatego nie zaleca się myć jej od razu po smażeniu, a raczej odczekać aż ostygnie. Trzeba też pamiętać o korzystaniu z silikonowych i drewnianych akcesoriów kuchennych, aby nie zniszczyć powłoki. Patelnie ceramiczne są stosunkowo niedrogie, a odpowiednio używane znacznie poprawiają komfort gotowania.

Patelnia ceramiczna, patelnie ceramiczne, patelnie ceramiczne na indukcję ->https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-ceramiczne

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *