Czym charakteryzuje się dieta dla mężczyzn?

Podstawą poprawnego funkcjonowania organizmu jest odpowiednio skonstruowany plan żywieniowy, który odpowiada na potrzeby energetyczne i jednocześnie pozwala osiągać określone cele sylwetkowe. Aby dostosować go do swoich unikalnych potrzeb i zdrowotnych wymagań, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, dietetykiem lub wybrać zrównoważony i różnorodny plan żywieniowy w formie diety pudełkowej. Często różni się on od jadłospisu dla kobiet. W zdecydowanej większości przypadków męska dieta powinna uwzględniać wyższe zapotrzebowanie kaloryczne. Czym jeszcze charakteryzuje się dieta dla mężczyzn?

Dieta dla mężczyzn – cele sylwetkowe

Standardowy plan żywieniowy opiera się na dostarczaniu odpowiedniej ilości węglowodanów, białka oraz tłuszczów. Ilość dziennie spożywanych kalorii uwarunkowana jest przede wszystkim wiekiem, wzrostem oraz wyjściową masą ciała. Kolejnym aspektem, który ma kluczowe znaczenie w przypadku komponowania planu żywieniowego, jest określenie celów sylwetkowych.

Jeśli głównym celem mężczyzny jest budowanie masy mięśniowej, konieczne jest spożywanie takiej ilości kalorii, która przekracza standardowe zapotrzebowanie. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadwyżką kaloryczną. W przypadku chęci redukcji masy ciała konieczna jest natomiast dbałość o zachowanie deficytu kalorycznego, czyli ujemnego bilansu między energetycznym zapotrzebowaniem organizmu a podażą kalorii. Jeśli mężczyźnie zależy na utrzymaniu masy ciała, należy zadbać o to, aby ilość dziennie spożywanych kalorii oscylowała w granicach tzw. CPM. Jest to skrót od określenia całkowita przemiana materii. Wartość ta określa dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Męska dieta – czym różni się od diety dla kobiet?

Dieta dla mężczyzn różni się od diety dla kobiet przede wszystkim ze względu na różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym i na składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i zależna od wielu zmiennych czynników, tj. wieku, celów sylwetkowych, masy ciała, wzrostu, czy stanu zdrowia.

Przeciętnie męska dieta cechuje się większą ilością kalorii, ponieważ mężczyźni zazwyczaj mają większą masę mięśniową, a procesy związane z metabolizmem przebiegają u nich szybciej niż w przypadku kobiet. W zdecydowanej większości przypadków dieta dla mężczyzn opiera się także na większym spożyciu białka, ponieważ jest to ważny składnik dla utrzymania i wzrostu masy mięśniowej, co jest kluczowe np. przy jej budowaniu i ćwiczeniu na siłowni.

Dieta keto dla mężczyzn – kiedy warto się na nią zdecydować?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się dieta keto. Dla mężczyzn, których głównym celem jest redukcja masy ciała, dieta ketogeniczna może okazać się skutecznym rozwiązaniem. W przypadku tego rodzaju diety organizm wchodzi w stan tzw. ketozy. Wtedy procesowi spalania poddawane są tłuszcze, traktowane przez organizm w stanie ketozy jako główne źródło energii. Dieta keto dla mężczyzn jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dedykowana jest przede wszystkim osobom, które mają trudności z utratą wagi przy innych planach żywieniowych. Dieta ketogeniczna reguluje poziom glukozy we krwi, dlatego bardzo często stosuje się ją u osób chorujących na insulinooporność czy cukrzycę typu drugiego.

Sprawdzoną dietę dla mężczyzn znajdziesz na bediet.pl

Dieta dla mężczyzn – odpowiedni balans

Należy pamiętać, że męska dieta nie powinna kojarzyć się wyłącznie z masą wyrzeczeń. Jest to wieloetapowy proces, którego efektywność zależy także od sfery psychicznej i mentalnego podejścia do wprowadzanych zmian. W zachowaniu odpowiedniego balansu może pomóc catering pudełkowy, który dostosowuje plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz celów sylwetkowych poszczególnych klientów. Decydując się na to rozwiązanie, warto zadbać o weryfikację jakości poszczególnych usługodawców.

Przed wyborem konkretnego jadłospisu (np. diety keto dla mężczyzn) należy wykonać test dietetyczny, który pozwoli określić wymaganą ilość dziennego spożycia kalorii z uwzględnieniem poziomu aktywności fizycznej.

Artykuł partnerski.