Problem nadwagi niejednokrotnie jest bagatelizowany i sprowadzany do poziomu atrakcyjności wyglądu. Nadprogramowe kilogramy to jednak przede wszystkim przyczyna lub niekiedy konsekwencja chorób i zaburzeń funkcjonowania organizmu. Jak nadwaga wpływa na układ krążenia, szkielet, psychikę i układ hormonalny?
Nadwaga – kiedy i jak można ją zdiagnozować?
Nadmierne otłuszczenie ciała to problem, którego źródło może tkwić już w dzieciństwie. Rozpoznanie nadwagi u dzieci opiera się przede wszystkim na okresowo dokonywanych bilansach, gdzie przy użyciu siatki centylowej robi się analizę, pozwalającą stwierdzić nadwagę.
W przypadku osób dorosłych metoda oceny nadwagi opiera się głównie na pomiarach wałków tłuszczowych za pomocą suwmiarki lub popularnego przelicznika BMI. Wartości BMI dla nadwagi to przedział od 25.0 do 29.9. Taki wynik powinien skłonić do refleksji i rozpoczęcia działań mających na celu obniżenie masy ciała. Nie każdy jednak wie, jak zacząć proces zmian i w jaki sposób w nim wytrwać. Fit2Fit proponuje szereg wskazówek i metod ułatwiających walkę o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Bagatelizowanie nadwagi prowadzi do groźnych przewlekłych chorób, a z czasem przerodzić się może w otyłość uniemożliwiającą wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego.
Nadwaga – wpływ na układ krążenia
Tłuszcz gromadzi się nie tylko tuż pod tkanką skórną. Dodatkowo odkłada się na wewnętrznych ścianach żył i tętnic, zwężając tym samym ich światło. Efektem tego jest zwiększenie naporu krwi i powstanie nadciśnienia, które prowadzić może do udaru, zawału serca i zmniejszenia tolerancji wysiłkowej. Jest to groźne zjawisko, które wymaga kontroli lekarskiej, a także w większości przypadków leczenia farmakologicznego.
Powstające w wyniku nadwagi blaszki tłuszczowe łączą się z wapniem, tworząc w naczyniach krwionośnych nierozpuszczalne złogi. W przypadku ich oderwania się od ścian mogą spowodować zatory, które są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Nadwaga – oddziaływanie na układ szkieletowy
Nadprogramowe kilogramy mają również niemały wpływ na strukturę kości i stawów. Powodują zwiększony docisk powierzchni stawowych do siebie, natężając tarcie między nimi, a co za tym idzie, sprawiają, że chrząstki stawowe ulegają destrukcji. Uszkodzone chrząstki w mechanizmie obrony starają się nadbudowywać utraconą tkankę, tworząc patologiczne zwyrodnienia stawowe, wywołujące ból, ograniczenie ruchów i trzaski. Zaniedbanie swojej masy ciała może zatem prowadzić do niepełnosprawności, zabiegów operacyjnych, a także konieczności używania pomocy ortopedycznych. Utrata wagi jest zatem kluczem do odciążenia stawów i ich prawidłowego ich funkcjonowania.
Nadwaga – wpływ na układ hormonalny
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tłuszcz ma potencjał hormonalny i zaburza pracę organów wewnątrzwydzielniczych. Nadwaga w szczególności zaburza układ dokrewny u kobiet, powodując między innymi występowanie trądziku pospolitego, zaburzeń miesiączkowania, zmian nowotworowych, zespołu policystycznych jajników, a także niepłodności. Jednym z najczęstszych zagrożeń wynikających z wpływu nadwagi na układ hormonalny niezależnie od płci jest jednak rozwój cukrzycy. Cukrzyca pojawia się w wyniku zaburzeń pracy trzustki, produkującej insulinę. Doprowadzenie do tej choroby niesie za sobą konsekwencję długotrwałego leczenia i restrykcyjnej diety. Ważne jest zatem, by sprawdzić, czy zmagamy się z nadwagą. Zdiagnozowanie swojego problemu może skutecznie ochronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi ze strony układu hormonalnego. Leczenie nadwagi jest ważne również w kontekście komfortu psychicznego i profilaktyki zaburzeń odżywiania. Wiele nastolatków, ale również osób dorosłych podejmując samodzielne próby utraty wagi, zmaga się z efektem jojo, który skutecznie potrafi zdemotywować do kolejnych działań walki o zdrowie. Taki wahania wagi kończące się fiaskiem, nie tylko prowadzą do obniżenia nastroju, depresji i apatii, ale również do zaburzeń odżywiania takich, jak anoreksja czy bulimia.
Nadwaga to choroba – nie zwlekaj z leczeniem
Biorąc pod uwagę wymienione powyżej negatywne skutki nadwagi na funkcjonowanie organizmu, nie warto odraczać decyzji o jej leczeniu. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, by nie tylko skutecznie tracić kilogramy, ale również ustrzec się efektu jojo. Samodzielnie jednak można od zaraz wprowadzić zdrowe nawyki żywienia (unikanie przetworzonej żywności, spożywanie większej ilości warzyw, ograniczenie spożycia cukrów) oraz dodatkową porcję ruchu.
Artykuły partnerskie.