Dieta, a stan psychiczny

Problemy z dietą bardzo często mają podłoże psychiczne. Dowiedz się czym są zaburzenia w odżywianiu. Podpowiemy także co to jest jedzenie kompulsywne. Sprawdź czym zajmuje się psychodietetyk.

Zaburzenia w odżywianiu.

Zaburzenia w odżywianiu to nic innego, jak problemy z łaknieniem w sferze psychicznej. Osoby dotknięte tym problemem bardzo często mają depresje oraz uzależnienia. Nasze lęki, niska samoocena czy stres powodują powstawanie chorób. Najpopularniejszymi zaburzeniami w odżywianiu są anoreksja oraz bulimia.

Anoreksja to popularny jadłowstręt psychiczny. Osoby dotknięte tą dolegliwością, mają zaburzenia w odżywianiu polegające na lęku przed przybraniem na wadze. Chorobliwie kontrolują wagę oraz budowę ciała. W efekcie jadłowstrętu doprowadzają do chorobliwie niskiej masy swojego ciała. Rygorystyczne ograniczanie kalorii w codziennej diecie prowadzi do zaniku tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Anorektycy posiadają niską samoocenę.

Bulimia
Bulimia to stan chorobliwego objadania się przy jednoczesnym przeczyszczaniu żołądka w postaci wymiotów. Osoby dotknięte tą dolegliwością nie potrafią kontrolować procesów jedzenia. Następnie w poczuciu winy, wstydu czy też strachu przed przytyciem, wywołują u siebie wymioty. Osoby dotknięte bulimią, podobnie jak anorektycy, posiadają niską samoocenę.

Jedzenie kompulsywne.

Jedzenie kompulsywne to niekontrolowane objadanie się, nie skorelowane z poczuciem głodu. Problemy z odżywianiem leżą po stronie emocji. Osoba chora nie potrafi pohamować napadów potrzeby jedzenia przy nie odczuwaniu głodu. Schorzenie tym różni się od anoreksji czy bulimii, że nie ma zachowań wymiotnych lub głodówek. Najczęściej jest to niewłaściwa reakcja na stres. W efekcie dyskomfortu i wyrzutów sumienia osoby dotknięte tą dolegliwością, ukrywają przed otoczeniem napady objadania. Chorzy szybko doprowadzają się do otyłości. Statystyki mówią, że 20% kobiet w Polsce ma tą dolegliwość.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Problemy z odżywianiem się nie mają podłoża dietetycznego, lecz psychicznego. Jeśli masz problemy z odżywianiem lub martwisz się o bliską osobę, skorzystaj z fachowej pomocy medycznej. Psychodietetyk zajmuje się specjalistycznym leczeniem wymienionych zaburzeń w odżywianiu. Problemy z odżywianiem bardzo często są bagatelizowane. Większość osób z zaburzeniami odżywiania nie chce pomocy i nie zauważa problemu. Niesłusznie. Okazuje się, że pomoc psychologiczna w wielu przypadkach zapobiega problemom zdrowotnym, a nawet śmierci pacjenta. Profesjonalna rozmowa, wysłuchanie i wsparcie prowadzi do rozwiązanie problemów tkwiących w psychice. Niestety w Polsce cały czas odczuwamy brak fachowych ośrodków zajmujących się leczeniem zaburzeń w odżywianiu.
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej pomocy ze strony doświadczonych psychodietetyków, odwiedź stronę https://sensly.com/pomoc-dla-kazdego.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *