Dieta bez laktozy – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Laktoza to organiczny związek chemiczny, który jest popularnie spotykany przede wszystkim w nabiale. Choć ma ona wiele pozytywnych właściwości, to często powoduje alergie. Dlatego też osoby narzekające na nietolerancję tego związku chemicznego powinny dowiedzieć się, czym jest dieta bezlaktozowa i jakie są jej zalety.

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie produktów, które zawierają w swoim składzie laktozę. W większości przypadków nietolerancja ta jest wynikiem niedoboru laktazy, czyli popularnego enzymu trawiennego. Nietolerancja laktozy może objawiać się zarówno wzdęciami, jak i biegunką, wymiotami czy permanentnym uczuciem pełności w brzuchu. Choć nietolerancja laktozy sama w sobie nie jest zagrożeniem dla ludzkiego życia ani zdrowia, to osoby zmagające się z nią powinny bardzo mocno dbać o swoje żywienie. Pomocny może okazać się w takim przypadku catering dietetyczny bez laktozy. 

Epidemiologia nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy to bardzo powszechny problem, który dotyka dużą część społeczeństwa. Jest to relatywnie poważne zaburzenie trawienia, którego nigdy nie należy lekceważyć. Nietolerancja laktozy w większości przypadków dotyka dorosłych, jednak zdarza się także u małych dzieci. Według oficjalnych badań problem ten jest notowany u ok. 1,5% niemowląt. Zdecydowanie częściej przytrafia się on pełnoletnim osobom. Niektóre źródła podają, że na nietolerancję laktozy może cierpieć nawet 37% osób na całym globie! W ich przypadku rekomendowana jest dieta bezglutenowa, którą znajdziesz chociażby na stronie: betterlife.com.pl.

Dieta bezlaktozowa – dla kogo?

Dieta bezlaktozowa jest idealna dla wszystkich osób, które narzekają na nietolerancję laktozy. Aby potwierdzić, że ten rodzaj diety będzie odpowiedni dla Ciebie, warto udać się do lekarza, który zleci wykonanie testu oddechowego oraz ewentualnych badań, które pozwolą potwierdzić, iż cierpisz na nietolerancję tego cukru. Wbrew powszechnym opiniom dieta bezlaktozowa nie musi być jednak mdła i nijaka, dzięki czemu przejście na nią zazwyczaj nie jest związane z odczuciem niedosytu.

Co można jeść przy diecie bez laktozy?

Na diecie bez laktozy nastaw się przede wszystkim na dużą ilość napojów roślinnych oraz spożycie specjalnego nabiału, pozbawionego laktozy. Wiele osób rekomenduje, aby podczas diety bezlaktozowej spożywać sporo jogurtów sojowych, a także lodów wegańskich. W diecie tej z pewnością nie zabraknie jaj, brokułów, kalafiora, warzyw kapustnych czy orzechów. Dieta bez laktozy od FitKing jest świetnym dowodem na to, że osoby z nietolerancją nie muszą rezygnować z ulubionych smaków. 

Czym zastąpić mleko w diecie?

Catering dietetyczny to doskonała opcja dla osób z nietolerancją laktozy. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się o samodzielne przygotowywanie posiłków. Firma cateringowa zadba przede wszystkim o to, aby dieta pudełkowa zastąpiła mleko. Dlatego też w zestawach z pożywieniem nie będzie brakować źródeł wapnia takich jak fasola, tofu czy zielone rośliny liściaste. Osoby uwielbiające nabiał nie muszą jednak załamywać rąk, gdyż istnieją specjalne mleka bez laktozy, które mogą śmiało spożywać. Wybierając catering, inwestujesz we własny komfort i wygodę, dlatego też metoda ta jest powszechnie rekomendowana.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *