Dieta bezlaktozowa – czy może być odpowiednio zbilansowana?

Nietolerancja laktozy to powszechna nietolerancja pokarmowa. Powoduje m. in. wzdęcia, bóle brzucha, nudności, a nawet biegunki. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o dietę wykluczającą laktozę. Czy taka dieta może być prawidłowo zbilansowana?

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Laktoza to jeden z cukrów zawartych w mleku. Ludzki organizm jest zdolny do jej trawienia za sprawą obecności enzymu zwanego laktazą. Dzięki temu większość z nas może pić mleko przez całe życie. Jednak u części osób występuje niedobór, a nawet całkowity brak tego enzymu. Wówczas laktoza rozkładana jest przez obecne w jelicie grubym bakterie, co przyczynia się do powstawania dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niedobór enzymu może mieć charakter czasowy lub trwały. Tymczasowym rozwiązaniem bywa zażywanie specjalnych tabletek zawierających laktazę. Większość osób zmagających się z tym problem poszukuje jednak optymalnej diety.

Jaka dieta jest optymalna przy nietolerancji laktozy?

Dieta bezlaktozowa często bywa całkowicie pozbawiona produktów mlecznych. Jednak dla większości ludzi całkowita rezygnacja z pochodnych mleka oznacza spore wyrzeczenie – jak żyć bez mleka do kawy, jogurtu czy pysznych serów?Alternatywę stanowi wykorzystanie nabiału pozbawionego laktozy. Dzięki nim dieta bezlaktozowa może być całkowicie zbilansowana i optymalna dla organizmu, ponieważ z wyłączeniem jednego cukru zawartego w mleku, zawierać będzie ona wszystkie pozostałe składniki odżywcze zawarte w mleku i jego produktach.

Jak w najprostszy sposób zadbać o dietę bezlaktozową?

W praktyce zdecydowanie łatwiej wyeliminować z diety laktozę, nie rezygnując z produktów mlecznych niż po prostu zadbać o zbilansowaną dietę. Optymalna podaż węglowodanów, tłuszczów i białka, a także mikroelementów jest kwestią indywidualną i zależy od wieku, płci, ale również trybu życia. Świadome odżywianie wymaga dodatkowo wiedzy z zakresu dietetyki. Dlatego coraz więcej osób, biorąc pod uwagę również brak czasu na staranne gotowanie, wybiera sprawdzone rozwiązanie w postaci cateringu dietetycznego.

Niektóre firmy oferujące tę usługę, na przykład LightBox (działający również w Gdańsku), kierują ciekawe propozycje również do osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Więcej na temat oferty można przeczytać pod adresem: https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-gdansk.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *