Dieta ketogeniczna a IBS: pomoże czy zaszkodzi?

Dieta ketogeniczna to największy hit ostatnich lat. Jej główną zasadą jest spożywanie małej ilości węglowodanów. Oprócz efektów na wadze dieta keto jest też coraz częściej zalecana jako dieta przy zespole jelita drażliwego. Czy rzeczywiście może pomóc?

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Na początek kilka słów o samej diecie keto. Jej głównym założeniem jest maksymalne ograniczenie węglowodanów, a tym samym zwiększenie ilości spożywanego białka i tłuszczów. Dieta ma tak samo wiele zwolenników, jak i wrogów. Z jednej strony zapewnia znaczny spadek wagi, z drugiej strony według niektórych lekarzy i specjalistów od żywienia, nie należy do najzdrowszych diet.

Głównym celem diety ketogenicznej jest doprowadzenie do stanu ketozy – momentu, kiedy ciało zamiast pobierać energię z cukru, robi to z tłuszczu. Żeby do tego dojść, trzeba maksymalnie ograniczyć ilość węglowodanów w diecie. Ich głównym źródłem powinny być zielone warzywa i niektóre owoce o niskim wskaźniku IG (np. owoce jagodowe). Należy równocześnie zwiększyć ilość spożywanego tłuszczu i białka. Podobne zalecenia ma dieta IBS (a przynajmniej jedna z jej postaci). Jeżeli zastanawiamy się jednak, co jeść w IBS, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą od żywienia, do których należy np. Michał Wrzosek albo odwiedzić stronę – https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego-ibs/.

Dieta IBS – jakie są jej główne założenia?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba układu pokarmowego, która może objawiać się pod wieloma postaciami: jako wzdęcia, biegunka, zaparcia, nadmierne gazy, nieregularne wypróżnianie. Oczywiście najlepszą metodą na leczenie problemów układu pokarmowego jest odpowiednia dieta.

Dieta IBS opiera się na kilku głównych zasadach. Podstawowymi założeniami diety przy wrażliwym jelicie grubym jest zwiększenie ilości warzyw i owoców, unikanie tłustych potraw i używek i zamiana produktów pełnoziarnistych na te z białej mąki. Początkowo wielu lekarzy zalecało przy IBS ograniczenie spożycia tłuszczów. Wszystko jednak zależy od formy IBS i objawów, które dokuczają chorym. W wielu przypadkach szkodzi im również zbyt duża ilość węglowodanów, które fermentują w jelitach i mogą powodować zaostrzenie objawów.

Co jeść przy IBS – czy dieta ketogeniczna może pomóc?

Coraz więcej specjalistów i lekarzy zauważa, że to właśnie węglowodany, a nie tłuszcze, powinna ograniczać dieta przy wrażliwym jelicie grubym. Szczególnie pacjenci, którzy cierpią na biegunkową wersję choroby, zauważają znaczną poprawę po przejściu na dietę keto. Dzieje się tak dlatego, że kwasy tłuszczowe stanowią źródło energii dla komórek jelitowych. Dodatkowo mała ilość fruktozy i sorbitolu może zapobiec wzmożonej fermentacji w jelitach, która sprzyja powstawaniu gazów i wzdęć. Dodatkowo większość tłuszczów działa przeciwbakteryjnie, co może dać ulgę przy problemach układu pokarmowego.

Czego unikać na diecie ketogenicznej przy IBS?

Ponieważ w diecie keto ogranicza się przede wszystkim węglowodany, to należy głównie ograniczyć owoce, szczególnie te bardzo słodkie i dojrzałe. Przy postaci biegunkowej IBS powinno się też ograniczyć błonnik, dlatego niezalecane jest spożywanie produktów pełnoziarnistych. Dieta powinna składać się głównie z zielonych warzyw (z unikaniem tych wzdymających), mięsa, ryb, nabiału. Oczywiście zakazane są wszelkie używki, które mogą zaostrzyć objawy.

Dieta ketogeniczna w biegunkowej postaci IBS może dać natychmiastowe efekty, a przy tym ma wiele innych zalet, np. zrzucenie wagi. Jej stosowanie powinno być jednak skonsultowane ze specjalistą, ponieważ nie przy każdej odmianie jest zalecana.

Artykuł partnerski.

Jedna odpowiedź do “Dieta ketogeniczna a IBS: pomoże czy zaszkodzi?”

  1. Super opisane zasady szkoda że nie ma podanyh orientacjnych ilości danych produktow. Nie wiem czy pomoże ale spróbuję tej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *