Domowe wino – za i przeciw

Nie tylko winogrona można wykorzystać do stworzenia wybornego wina.

Za

Nadaje się do tego celu wiśnia, śliwka, jabłko, dzika róża, głóg, maliny, czarny bez a nawet mlecze, jak również mieszanki owoców. Przygotowanie własnego wina może więc zapewnić urozmaicenie do zmonopolizowanych przez winogrono win dostępnych w sklepach.

Poza ulubionymi owocami wystarczy cukier, woda, drożdże, niedrogie akcesoria, odrobina przestrzeni i cierpliwość.

Przygotowanie wina jest satysfakcjonujące, a domowej roboty butelka stanowi wyjątkowy prezent.

Produkując samodzielnie wino, masz też pewność, że nie zawiera chemicznych substancji i że nie płacisz raczej za marketing niż za zawartość.

Chociaż to długi proces, gdy stworzysz winu właściwe warunki, większość etapów odbywa się już bez twojego udziału.

Przeciw

Wielu uważa wino za formę sztuki i trudno w domowej piwniczce dorównać mistrzom. Często winiarnie są przekazywane z pokolenia na pokolenie i receptury, doskonalące temperaturę, proporcje, czy moment, w którym należy zerwać owoce, potrafią mieć po kilkaset lat. Jeśli więc podejmiesz wyzwanie, nie spodziewaj się od razu rezultatów jak z winiarni Brunello.

Przepis na domowe wino z czerwonych winogron

Podajemy podstawowy przepis, ale łatwo go zmodyfikujesz, by spróbować swoich sił z innymi owocami. Główną zaletą winogron są naturalne drożdże zawarte w skórce. Niektórzy dla pewności wolą jednak dodać porcję drożdży. Pamiętaj, by w tym celu zastosować drożdże winiarskie, a nie zwykłe kuchenne.

Składniki:

– czerwone winogrona – 15 litrów,

– cukier – 6 kg,

– przegotowana woda

Sposób przygotowania:

Winogron nie płucz, żeby nie pozbawić skórki naturalnych drożdży potrzebnych do fermentacji.

Ręcznie oczyść grona z zabrudzeń, muszek, itp. Zgnieć winogrona, dłońmi lub tłuczkiem do ziemniaków. Pulpę z sokiem i pestkami wlej do gąsiora.

Rozpuść 1,5 kg cukru w 5 litrów wody. Wlej do 54 litrowego gąsiora. 1/3 przestrzeni musi pozostać pusta, bo w fazie fermentacji burzliwej wytwarza się dużo piany.

Wstrząśnij koszem. Zakorkuj gąsior rurką fermentacyjną wypełnioną wodą.

Zostaw go w temperaturze pokojowej (15 do 25 st.C). Fermentacja potrwa od 3 tygodni, by wyprodukować wino lekkie do 3 miesięcy, aby uzyskać mocniejszy trunek.

Gdy z rurki przestaną wydobywać się gazy, usuń z gąsiora owoce. Opłucz naczynie, zanim wlejesz z powrotem płyn, by uległ sklarowaniu. Następnie rozlej wino do ciemnych butelek.

Pozwól mu leżakować w chłodzie przez pół roku z korkiem zanurzonym w płynie, by ochronić je przed wietrzeniem.

Jeśli znudzi ci się czekanie, spróbuj nagradzanego wina z Polski WINNICA MIŁOSZ.

Powodzenia i smacznego!

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *