Działanie i właściwości pokrzywy

Niedoceniana pokrzywa, która rośnie wszędzie ma zbawienne działanie i właściwości na nasze zdrowie i urodę. Jej liście obfitują w witaminę C, B2, k oraz karoten, garbniki i flawonoidy, chlorofil, kwas pantotenowy, ksantofil, cynk, wapń, krzem, fosfor, mangan, magnez i żelazo. Pokrzywa dobrze oddziałuje na naszą urodę. Wspomaga skórę oraz włosy: zapobiega łupieżowi, wzmacnia cebulki oraz regeneruje włosy. Ma także właściwości lecznicze. Stosuje się ją przy spowalnianiu rozwoju prostaty, wspomaganiu leczenia cukrzycy. Pokrzywa leczy stany zapalne dróg moczowych oraz sprzyja gojeniu się ran i tamowaniu krwotoków.

Pokrzywa najlepsza jest wczesną wiosną, dlatego zbieramy ją od końca kwietnia do końca maja czyli w okresie jej wzrostu przed kwitnięciem. Zbieraj jedynie młode listki i pędy z samej góry rośliny rosnące daleko od dróg i zanieczyszczeń. Pamiętajmy, aby do zbierania pokrzywy użyć rękawiczek. Pomimo tego że ukłucia pokrzywy są zdrowe – nie koniecznie przyjemne. Musimy jej sporo nazbierać, ponieważ pokrzywa po przegotowaniu podobnie jak szpinak traci swą objętość.

Jak przyrządzić pokrzywę?

Aby pozbyć się przykrego parzenia rośliny i ewentualnie drobnych żyjątek, sparzmy pokrzywę wrzątkiem lub gotujemy. Sparzone pokrzywy doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, jajecznicy. Można ją zasmażać z ziemniakami. W zasadzie pokrzywa może zastąpić szpinak – przyrządza się tak samo i podobnie smakuje.

Ciekawym pomysłem jest zupa z pokrzywy

Sprawdź przepisy na zupy domowe na moim blogu.

Składniki:

  • liście młodej pokrzywy
  • masło
  • czosnek
  • mleko
  • wywar z włoszczyzny

Sposób wykonania:
Dokładnie płuczemy kilka pełnych garści liści pokrzyw, po czym zalewamy wrzątkiem i odsączamy. Tak przygotowaną pokrzywę dusimy na maśle z dodatkiem aromatycznego czosnku.
Następnie nasze liście pokrzywy miksujemy z wywarem z włoszczyzny oraz mleka proporcja pół na pół. Naszą zupę gotujemy i zagęszczamy mąką oraz zabielamy śmietaną. Zupę z pokrzywy można przyprawić standardowo solą, pieprzem oraz gałka muszkatową, imbirem. Podajemy tak jak zupę szczawiową z przekrojonymi jajkami ugotowanymi na twardo.

Jedna odpowiedź do “Działanie i właściwości pokrzywy”

  1. Pokrzywę stosuję jako zaparzaną herbatę. O zupie słyszałam, ale nigdy nie miałam odwagi przygotować ją dla rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *