Jak wybrać płytę indukcyjną?

Korzystanie z gazu w kuchni nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Tendencja ta zauważalna jest szczególnie w nowych blokach, w których – ze względów bezpieczeństwa – nie projektuje się przyłącza gazowego. Alternatywą pozostaje więc prąd i kuchenka elektryczna, która nie wszystkich do siebie przekonuje. Ogromną popularność natomiast zyskały płyty indukcyjne, które doceniają przede wszystkim osoby intensywnie korzystające z kuchni. Dania szybko się podgrzewają, a precyzyjna regulacja temperatury umożliwia jej łatwe dostosowanie do naszych potrzeb. Bez wątpienia atutem indukcji jest także bezpieczeństwo. Płyty pozbawione są bowiem klasycznych palników, które pozostają gorące jeszcze długo po zakończeniu gotowania.

Płyta indukcyjna – konieczna instalacja trójfazowa?

Mitem jest, że do instalacji płyty indukcyjnej niezbędne jest posiadanie instalacji elektrycznej trójfazowej. Owszem, jeszcze kilka lat temu urządzenia te wymagały dodatkowego źródła prądu, jednak zmiany technologiczne, jakie nastąpiły, wyeliminowały tę niedogodność. Dziś można kupić płytę, którą – podobnie jak inne sprzęty – podłączamy do tradycyjnego gniazdka, co jest znaczną oszczędnością finansową.

Jeśli nie macie w domu instalacji z trzecią fazą, wówczas warto decydować się na płyty umożliwiające ich zasilanie prądem 230V. Wybór modeli jest naprawdę ogromny, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych za najprostsze wersje. Jeśli jednak planujecie inwestycję w nieco bardziej zaawansowaną technologicznie płytę, skorzystajcie z możliwości, jakie daje pożyczka bez bik.

Funkcje płyty indukcyjnej

Na jakie funkcje płyty indukcyjnej warto zwrócić szczególną uwagę? Bez wątpienia jest to płynna regulacja temperatury. To bardzo ważne, szczególnie na początku, gdy przestawiamy się z kuchenki gazowej czy elektrycznej na indukcję. Inną ważną kwestią jest szybkie studzenie się poszczególnych pól grzewczych, a także możliwość włączenia tak zwanego trybu turbo lub boost, który odpowiada za bardzo szybkie podgrzewanie potraw.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa, pomyślcie także o blokadach. To funkcja przydatna, gdy w domu mieszkają dzieci. Zablokowanie kuchenki minimalizuje ryzyko, że najmłodsi postanowią uruchomić urządzenie, podczas nieobecności rodziców. Jeśli cenicie porządek w kuchni, poszukajcie modeli płyt indukcyjnych z nieprzywierającą powłoką, którą łatwo utrzymacie w czystości. Gdy na przeszkodzie w zakupie urządzenia stoją przejściowe problemy finansowe, z pomocą przyjdzie pożyczka bez bik.

Pola grzewcze i garnki

Płyty indykcyjne różnią się między sobą między innymi ilością i wielkością pól grzewczych. Najpopularniejsze modele wyposażone są w 4 miejsca do gotowania, jednak spotkacie też wersje z dwoma polami. Istotna jest także ich wielkość. Zbyt małe nie będą efektywnie ogrzewać całego spodu garnka, dlatego też warto dopasować je do średnicy posiadanych naczyń. Podobnie jak w klasycznych kuchenkach, w płytach mamy do czynienia z różną wielkością pól, umożliwiających gotowanie w niewielkich garnkach, ale także na szerokich patelniach.

Z gotowaniem na indukcji wiąże się kolejna kwestia, a mianowicie rodzaj garnków. Nie każdy bowiem współpracuje z płytami tego rodzaju. Musicie więc pomyśleć o zakupie nowego kompletu, w czym pomoże pożyczka bez bik, lub wyposażyć się w specjalną nakładkę, którą umieszczamy na polu grzewczym, a na niej dopiero garnek. Wówczas możecie korzystać z dotychczas stosowanych naczyń.

Artykuł partnerski.