Prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia jest niezwykle ważne i to nie tylko dla zachowania prawidłowej wagi, ale również dla zmniejszenia ryzyko chorób serca, cukrzycy czy nadciśnienia. Oczywiście nie oznacza to wcale, że człowiek nie zachoruje, bo na to mają wpływ jeszcze inne czynniki, ale ryzyko chorób jest mniejsze. Swoją drogą aktywność fizyczna sprawia, że można się odstresować i zwyczajnie poprzez wysiłek wypocząć. Dziś podpowiemy Wam, jak zdrowo się odżywiać, gdy uprawiacie jogging.
Dobra dieta przy joggingu
Wprowadzenie odpowiedniej diety przy joggingu jest ważne zarówno dla pracy mięśni, ale i wydolności organizmu. Rzecz jasna nadrzędną wartość mają treningi, ale bez właściwej diety nie będą one efektywne. Zdrowa dieta powinna być oparta na węglowodanach o średnim oraz niskim indeksie glikemicznym. Należy przede wszystkim jeść duże ilości warzyw, co nie jest pewnie żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że tak zakłada piramida żywienia. Porcja warzyw może dodawać energii i to mimo niskiej zawartości węglowodanów. Tutaj polecamy Wam szpinak, sałatę, rukolę, ale i jarmuż, gdyż zawierają duże ilości nie tylko witaminy C, ale też folianów i magnezu. Na ich bazie najlepiej przygotować wartościowy koktajl. Czasami zapewne słyszeliście stwierdzenie, że małe rzeczy mogą dawać duże znaczenie i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić, wszak odpowiednie produkty naprawdę mogą dać Wam więcej energii, która jest niezbędna, gdy biegacie. Dieta dla sportowca wcale nie musi być bardzo skomplikowana. W sumie w jej prostocie tkwi siła. Dlatego też chcąc zyskać więcej siły i lepszą wydajność, należy postawić na produkty stopniowo uwalniające energię, do których można zaliczyć choćby owsiankę czy kaszę jaglaną. Można do nich dodać owoce, ale też nieco miodu czy orzechy, a nawet gorzką czekoladę.
Posiłki przed joggingiem – co można zjeść?
Znaczenie ma to co jecie, ale też kiedy jecie. Niewątpliwie uprawiając jogging nie możecie pozwolić sobie na duże odstępstwa od prawidłowej diety, gdyż mogą zmniejszyć Waszą wydolność, ale i możliwości. Liczy się więc także to co jecie przed treningiem i na tym teraz się skupimy. Na tym etapie pragniemy przypomnieć, że bieganie na czczo nie jest dobrym pomysłem. A więc najlepiej jest biegać po śniadaniu. Na śniadanie należy zjeść posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Możecie więc zjeść kaszę jaglaną, ale i owsiankę czy nawet kanapki z białym serem. Jeżeli chcecie biegać po popołudniu, to obiad powinniście zjeść na około 3 godziny przed treningiem. Nie możecie w żadnym przypadku stawiać na ciężkostrawne posiłki. Dobry obiad powinien składać się z białka. Dobrym źródłem jest fasola, tofu czy mięso. Do tego należy zjeść porcję węglowodanów złożonych, czyli np. kaszę bądź ryż lub makaron pełnoziarnisty oraz oczywiście bardzo dużą porcję warzyw.
Proste zasady, a duże efekty
Warto wiedzieć, że dieta sportowca musi być odpowiednio przemyślana. Nie można np. robić zbyt dużych przerw między posiłkami. Zasadniczo dla każdego jest to szkodliwe, ale jednak u ćwiczących może powodować omdlenia. A więc, gdy nie możecie zjeść kolejnego wartościowego posiłku, to postawcie na przekąski. Dobrze sprawdzi się choćby batonik z orzechami i bakaliami czy tortilla z masłem orzechowym. Trzeba też unikać hiperglikemii reaktywnej. Jak jej unikać? To bardzo proste. Wystarczy zrezygnować z jedzenia węglowodanów na 1,5 godziny przed intensywnym treningiem. Przed bieganiem należy unikać produktów, które zawierają duże ilości błonnika, a więc choćby warzyw wzdymających, ale i grzybów czy owoców.
Co jeść po treningu?
Skoro już wiadomo co jeść przed treningiem, to czas dowiedzieć się co jeść po nim. Aby zregenerować siły, ale i odbudować tkankę mięśniową należy postawić na węglowodany proste. Co istotne pomogą one też odbudować glikogen. Zatem po treningu możecie zjeść owoce, ale i kleik ryżowy z dodatkiem miodu. Zalecane są także batony białkowe czy odżywki białkowe na naturalnym składzie. Dobrze sprawdzą się BCAA. Nawodnijcie też organizm. Tutaj najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem elektrolitów. Większy posiłek można zjeść dopiero kilka godzin po treningu.
Artykuł partnerski.