Jak zrobić galaretkę z porzeczki?

Galaretka z porzeczek to smaczne i proste danie, które doskonale komponuje się z naleśnikami, plackami oraz deserami. Można ją przygotować zarówno z czarnych, jak i czerwonych porzeczek. W tym artykule skupimy się na przygotowaniu galaretki z czerwonej porzeczki, ale zastosowana metoda sprawdzi się również z porzeczkami czarnymi.

Czerwona porzeczka w drewnianej misce

Galaretka z czerwonej porzeczki – przepis

Sezon na czerwone porzeczki w Polsce rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa przez cały lipiec. Optymalny czas zbiorów to moment, kiedy całe grono owoców jest jednolitego, dojrzałego koloru. Co zrobić z czerwonej porzeczki? Tych właśnie owoców będziemy potrzebowali do przygotowania naszej galaretki.

Składniki:

  • 1 kg czerwonej porzeczki,
  • 800 g cukru (zwykłego lub trzcinowego).
  1. Przygotowanie owoców:

Najpierw dokładnie umyj porzeczki pod zimną bieżącą wodą. Usuń z nich ogonki i wszelkie zanieczyszczenia. Aby galaretka miała idealną konsystencję, warto wybrać owoce, które dopiero co dojrzały, ponieważ zawierają one więcej naturalnych pektyn. Dojrzałe owoce mogą sprawić, że galaretka będzie mniej gęsta. Jeśli używasz mrożonych porzeczek, pozwól im się naturalnie rozmrozić, wyjmując je z zamrażarki na kilka godzin przed przygotowaniem.

  1. Łączenie z cukrem:

Umieść owoce w garnku i wsyp cukier. Używając drewnianej łyżki, ugnieć owoce razem z cukrem, aby dobrze się połączyły. Następnie odstaw garnek na bok na około 20-60 minut. W tym czasie owoce puszczą więcej soku, co skróci czas gotowania.

Zobacz: Czarna porzeczka – właściwości i co można z niej zrobić

  1. Gotowanie:

Postaw garnek na średnim ogniu i doprowadź jego zawartość do wrzenia. Kiedy owoce zaczną się gotować, zmniejsz moc palnika, aby galaretka delikatnie się gotowała. Gotuj przez około 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Celem jest, aby cukier całkowicie się rozpuścił, a owoce puściły cały sok. Na koniec gotowania wygładzaj powierzchnię galaretki wypukłą stroną łyżki, aby zminimalizować ilość powstałej pianki.

Czerwona porzeczka na niebieskim tle
  1. Przecedzanie:

Całą zawartość garnka przecedź przez gęste sitko do drugiego garnka. Sitko powinno być na tyle gęste, aby zatrzymało pestki i resztki skórek. Bardzo dokładnie rozcieraj pulpę, aby uzyskać jak najwięcej gęstego soku. Można też przełożyć pulpę na podwójnie złożoną czystą gazę i wycisnąć resztki soku.

  1. Ponowne gotowanie:

Odcedzony sok ponownie zagotuj. Jeszcze wrzący przelewaj do przygotowanych wcześniej słoików. Słoiki powinny być idealnie czyste, najlepiej odparzone wrzątkiem lub wyjęte prosto z piekarnika nagrzanego do 110 stopni. Gorące słoiki napełniaj galaretką, zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni, a następnie mocno zakręć.

  1. Zamknięcie i studzenie:

Napełnione słoiki odwróć do góry dnem na 10 minut. Następnie odwróć je z powrotem do normalnej pozycji i pozostaw do całkowitego ostudzenia. Ważne jest, aby zakrętki słoików zassały się, co zapewni ich szczelność i trwałość przetworu z czerwonej porzeczki.

Zobacz też: Czerwona porzeczka – właściwości i co można z niej zrobić

Przetwory z czerwonej porzeczki – pasteryzacja

Aby zwiększyć trwałość przetworów, można dodatkowo przeprowadzić pasteryzację. Oto dwa sposoby:

  1. Pasteryzacja w piekarniku – umieść zakręcone słoiki w piekarniku nagrzanym do 110°C i pasteryzuj przez 15 minut. Jeśli umieszczasz ostudzone słoiki, zacznij nagrzewać piekarnik dopiero po ich włożeniu, a czas pasteryzacji licz od momentu osiągnięcia 110°C.
  2. Pasteryzacja w garnku z wodą – na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Ustaw słoiki, aby nie stykały się ze sobą, wlej wodę do 3/5 wysokości słoików i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Zmniejsz moc i pasteryzuj przez około 15 minut.

Po całkowitym ostudzeniu, słoiki z galaretką przenieś do ciemnego i chłodnego miejsca, takiego jak piwnica. Jeśli któryś ze słoików nie zassał się prawidłowo, przechowuj go w lodówce i zużyj w pierwszej kolejności.

Co zrobić z czerwonych porzeczek?

Galaretka z porzeczek jest nie tylko łatwa do przygotowania, ale też wszechstronna w zastosowaniu.

Tarta z czerwoną i czarną porzeczką

Możesz używać jej jako:

  • Dodatek do naleśników i placków.
  • Smarowidło do kanapek, zamiast dżemu.
  • Składnik deserów, takich jak lodowe pucharki czy sernik na zimno.

Zobacz przepis: Szybki sorbet z czarnej porzeczki

Do czego jeszcze można wykorzystać porzeczkę?

Czerwone porzeczki świetnie nadają się na dżemy i konfitury. Tego typu przetwory można przechowywać w słoikach przez dłuższy czas, co pozwala cieszyć się smakiem porzeczek nawet poza sezonem.

Ponadto z porzeczki możemy przygotować soki i kompoty. To znakomity napój na gorące letnie dni, który można podawać schłodzony lub z dodatkiem kostek lodu.

Czerwone porzeczki można także mrozić. Najlepiej mrozić je na tacy, aby owoce nie skleiły się ze sobą, a następnie przełożyć do woreczków. Mrożone porzeczki są świetnym dodatkiem do smoothie, koktajli, ciast oraz deserów.

Galaretka z porzeczek to nie tylko smaczny, ale również zdrowy dodatek do wielu potraw, bogaty w witaminy i przeciwutleniacze. Warto poświęcić trochę czasu na jej przygotowanie, aby móc cieszyć się smakiem czerwonej porzeczki przez cały rok.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *