Główną funkcją zlewozmywaka jest mycie naczyń, warzyw i owoców, ale może on również stanowić element dekoracyjny kuchni. Przestarzałe modele żeliwne emaliowane są już niemodne – w dzisiejszych czasach używa się zlewozmywaków wykonanych z lekkich i praktycznych materiałów, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Przed zakupem tej części wyposażenia warto rozważyć kilka istotnych kwestii. Który zlewozmywak będzie najlepszy dla twojej kuchni?
Jednokomorowy czy dwukomorowy zlewozmywak?
W przypadku wyboru zlewozmywaka do kuchni powinno się brać pod uwagę rozmiar pomieszczenia, w którym się znajdzie, oraz ilość ludzi używających tego elementu wyposażenia. Osobom, które żyją w pojedynkę lub rodzinom ze zmywarką, polecany jest jednokomorowy zlewozmywak, który jest wystarczający do podstawowej pracy kuchennej. Na rynku można również znaleźć półtorakomorowe modele, które posiadają małą pomocniczą komorę z odpływem, co jest przydatne podczas mycia warzyw, owoców czy sztućców.
Kuchenny zlewozmywak dwukomorowy jest kluczowym elementem, jeśli zmywa się naczynia w sposób tradycyjny. Ten model posiada dwie równe (zazwyczaj) komory wraz z odpływami. Dla bardzo dużych rodzin polecamy model dwu i pół komorowy, który z pewnością pozwoli na najwygodniejsze wykorzystanie przestrzeni. Niestety, ze względu na rozmiary, ten zlewozmywak jest rekomendowany jedynie do naprawdę przestronnych kuchni.
Z ociekaczem czy bez?
Decyzja dotycząca wyboru zlewozmywaka z ociekaczem lub bez nie zależy tylko od dostępnej przestrzeni i posiadania zmywarki. W przypadku dużego gospodarstwa domowego bez zmywarki zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem jest koniecznym rozwiązaniem. Natomiast w mniejszych kuchniach, osoby bez zmywarki mogą wybrać zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, a pozostali mogą wybrać wersję bez ociekacza. To dodatkowo ułatwi proces mycia naczyń.
Kolor zlewu
Istnieje wiele kolorów zlewozmywaków, które mogą sprawdzać się w naprawdę wielu ciekawych aranżacjach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują sobie jednak zlewy czarne, które są coraz chętniej wykorzystywane. Czy jednak są naprawdę praktyczne?
Należy pamiętać, że przede wszystkim wymagają one odpowiedniej aranżacji całej przestrzeni kuchennej, aby prezentowała się naprawdę spójnie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że czarne zlewy mają jednocześnie praktyczne zalety. Za sprawą koloru nie widać na nich zabrudzeń, co oznacza, że nie musisz codziennie czyścić zlewozmywaka. Jednakże istnieją również pewne wady – jasny osad z kamienia jest znacznie bardziej widoczny na ciemnych powierzchniach. Dlatego, jeśli masz twardą wodę, twój czarny zlew będzie wymagał regularnej pielęgnacji.
Materiał, z jakiego wykonany jest zlewozmywak
Jak już wspominaliśmy we wstępie, emaliowane zlewy wyszły już dawno z mody. Z kolei inne ich modele – metalowe, ceramiczne, szklane, z materiałów sztucznych oraz granitowe – są bardzo chętnie wykorzystywane w wielu domach. Wszystkie przygotowywane są w taki sposób, aby były łatwe do czyszczenia oraz odporne na uszkodzenia czy zmiany temperatury. Wśród nich na pierwszy plan z pewnością wysuwają się jednak zlewy granitowe, które cieszą się najwyższą jakością i najlepiej sprawdzają we wszystkich zestawach. Poznaj je bliżej na taniezlewozmywaki.pl.
Artykuł partnerski.