Przestronna, jasna kuchnia, to marzenie każdej gospodyni. Aby spędzanie czasu w tym pomieszczeniu było przyjemne, powinna ona być również przytulna i pięknie urządzona. W kuchni często nie ma miejsca na ozdobne gadżety, dlatego funkcję dekoracyjną nierzadko pełni tu firanka. Jak jednak wybrać odpowiednią?
Rola firany w kuchni
Wybór kuchennej firany powinniśmy rozpocząć od zastanowienia się, czego od niej oczekujemy. Firanki kuchenne mogą bowiem spełniać kilka praktycznych funkcji.
Jedną z nich jest chronienie pomieszczenia przed nadmiernym oświetleniem. Oczywiście, światło jest w kuchni bardzo potrzebne, jednak ostre promienie słońca wpadające przez okno mogą przeszkadzać lub wręcz oślepiać nas podczas gotowania. To, jak wiele światła dziennego chcemy wpuścić do kuchni, będzie wpływało na rodzaj tkaniny, jaki powinniśmy wybrać.
Kolejnym zadaniem firany kuchennej może być osłonięcie wnętrza przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów z naprzeciwka. Ten czynnik należy wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj i długość firany, ale też materiał.
Nie zapominajmy o funkcji dekoracyjnej – może (ale nie musi) to być jedyne, czego oczekujemy od firanki. Tu również warto postawić sobie pytanie – czy ma ona być spójnym uzupełnieniem aranżacji, czy wyrazistym akcentem kolorystycznym? Wybrać możemy klasyczne białe firany kuchenne lub ciekawe firanki kolorowe.
Jakie firanki do kuchni?
Najpopularniejsze są wciąż klasyczne firanki do kuchni – wykonane z białej koronki z motywem florystycznym, wciąż goszczą w wielu polskich domach, szczególnie u osób starszych. Ten typ firan docenią również miłośnicy stylu rustykalnego, a także tzw. odnowionego PRL. Wpuszczają do wnętrza sporo światła. Ten typ firanki kojarzy się z dzieciństwem i wprowadza przytulną, domową atmosferę.
Zazdrostki, czyli firanki wieszane w połowie wysokości okna, również możemy znać z domu babci. Na rynku dostępne są też nowoczesne firanki do kuchni w tym fasonie – łatwo dopasujemy je do dowolnego stylu wnętrza.
Ciekawym sposobem na zamontowanie tego modelu firanek jest użycie dwóch zazdrostek – jednej w połowie, a jednej na górze okna – tak, aby była między nimi niewielka przerwa. Dzięki temu zapewnimy sobie więcej prywatności i lepszą ochronę przed światłem. Podwójne zazdrostki są też niezwykle dekoracyjne!
Jeśli zależy nam na wpuszczeniu do kuchni jak największej ilości światła, wybierzmy lambrekiny. Krótkie, proste fasony idealnie dopełnią minimalistyczną kuchnię. Długie, marszczone, sprawdzą się lepiej we wnętrzach w stylu retro. Zasłony z cienkiego woalu pozwolą optycznie powiększyć kuchnię i zmiękczą padające z zewnątrz światło.
Praktyczna i trwała
Podczas gotowania powstają opary wody i tłuszczu, które następnie łączą się z kurzem – firanki kuchenne są więc niezwykle narażone na tego typu zabrudzenia. Wysokiej jakości materiał, taki jak żakard lub markizeta. Wybór takiej tkaniny sprawi, że firana do kuchni będzie odporna na zanieczyszczenia, pranie jej będzie łatwe, a sama firanka nie zniszczy się po kilku praniach.
Warto zamocować zasłonę w taki sposób, aby była jak najbliżej okna – szczególnie ważne jest to w przypadku okna nad blatem. Dzięki temu firana nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach, a posiadanie jej będzie tylko cieszyć.
Artykuł partnerski.