Kawa speciality – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Kawa – wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia od porannej filiżanki kawy, czy to klasyczna mała czarna, espresso czy latte z pianką, każda z kaw jest nam bliska z uwagi na swoje walory smakowe jak i działanie pobudzające. W sklepach jest naprawdę ogromny wybór różnego rodzaju kaw, charakteryzujących się na różne sposoby. Na pewno jeżeli pijesz kawę jakiś czas to masz swoją ulubioną, lub kilka rodzajów, które lubisz i Ci smakują. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaka kawa jest uznawana za najlepszą? Okazuje się, że istnieje rodzaj kaw nazywanych jako „speciality”, których każdy, kto kocha kawę, powinien spróbować.

Trochę historii – Tea&Coffee Trade Journal

Nazwy, a raczej wyrażenia „Speciality Coffee” pierwszy raz użyła Erna Knutsen (1921-2018) w Tea&Coffee Trade Journal, było to w 1974 roku. Określenie zostało użyte w celu sprawdzenia najlepszych ziaren, które produkowane były w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Ziarna te zaś charakteryzowały się wyjątkowymi nutami smakowo aromatycznymi.

Co to jest kawa specialty

Są to najwyższej jakości kawy, pozbawione wszelkich defektów, charakteryzujące się wspaniałym i niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem. Obecnie za kawę speciality uważa się taką, która osiąga minimum 80 punktów w stu punktowej skali. Punkty przyznawane są przez najlepszych sommelierów, których nazywa się jako Q-graderów.

kawa

Czym charakteryzują się kawy speciality

Przede wszystkim charakteryzują się smakiem. Kawy speciality mają czysty, pozbawiony goryczki smak. Są bardzo delikatne. Pijąc kawy speciality nie ma potrzeby sięgać po dodatki typu cukier lub mleko, gdyż często posiadają po prostu słodki smak lub ich smak to połączenie delikatnej słodkości z lekką nutą kwasowości.

Ziarna kaw speciality są ręcznie zbierane oraz poddawane częstym kontrolom. Ogólny etap produkcji również odbywa się z dbałością o każdy szczegół. Warto wiedzieć, że kaw speciality nie dostaniemy wszędzie, najczęściej oferowane są one przez palarnie, lub można kupić je bezpośrednio u producentów.

Kraje, w jakich wytwarza się tego typu kawy to m.in.:

  • Indonezja,
  • Etiopia,
  • Brazylia,
  • Kolumbia,
  • i inne.

Droga produkcji kawy speciality składa się z kilku kroków. Pierwszym jest plantacja, musi być ona umiejscowiona na odpowiednich gruntach, które sprzyjają porostowi kawy. Kolejnym krokiem jest zbiór ziaren, przede wszystkim ręczny. Następny krok to sprawdzanie jakości ziaren oraz samego zbioru kawy. Warto zaznaczyć, że restrykcje odnośnie weryfikacji ziaren i zbiorów są bardzo przestrzegane. Następny krok to parzenie ziaren i ostatni to zaparzanie kawy. Jest to pełna droga produkcji kawy speciality.

Jak już wspominaliśmy wyżej, o tym czy kawa może być uznawana jako speciality decyduje specjalna punktacja nazywana SCA, czyli Speciality Coffee Association (Stowarzyszenie kaw speciality).

Kawa w badaniu może otrzymać certyfikat SCA jeżeli otrzyma więcej niż 80 punktów w 100 punktowej skali. Maksymalna nota to właśnie 100 punktów, jednak zdobycie powyżej 95 punktów jest niezwykle rzadkie i udało się to zaledwie kilka razy.

Oceny punktowe w praktyce

Jeżeli kawa otrzyma notę pomiędzy 80, a 84,99 punktów, otrzymuje ocenę jako bardzo dobra. Jeżeli otrzyma notę pomiędzy 85, a 89,99 punktów, jest uznawana jako świetna. Jeżeli zaś otrzyma notę pomiędzy 90, a 100 punktów jest uznawana za wybitną.

SCA przyznaje punkty na podstawie wielu czynników. Np. od tego, w jakich warunkach klimatycznych uprawiana była kawa, itp.

Jak można odróżnić kawę speciality od zwykłych kaw

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że klasyczna kawa nigdy nie osiągnie noty sięgającej 80 punktów przyznanych przez SCA (Specialty Coffee Association). Dla przykładu kawa speciality jest oceniania przez SCA na podstawie tego ile ziaren (procentowo) w każdej partii uznano za wadliwe (dopuszcza się od 1 do 1,5 %).

Kawa speciality zawsze jest świeża i pochodzi zazwyczaj z ostatnich zbiorów, natomiast klasyczna kawa, jaką znajdziemy w sklepach, mogła mieć swój zbiór nawet do 4 lat wstecz!

Kawa speciality jest palona, nie więcej jak około 4 do 6 tygodni wstecz. Klasyczna kawa, wypalana jest nawet do 1,5 roku wstecz. Kawa, jaką pije większość z nas każdego dnia, dla większości osób będzie smakowała tak samo, może raz lepiej, a raz gorzej, natomiast kawa speciality zawsze posiada bogate nuty smakowe. Można do nich zaliczyć np. nuty orzechowo czekoladowe lub nawet cytrusowo kwiatowe. Wszystko uwarunkowane jest tym jakiego rodzaju są ziarna, jak wyglądała uprawa oraz skąd pochodzą (region świata, kraj). Często np. kawy o charakternym smaku z nutami leśnymi i ziemnymi pochodzą z południowo wschodniej Azji.

Kawa najwyższej jakości gdzie jej szukać

Kawy speciality na próżno możemy szukać na uginających się od wielu kaw sklepowych półkach. Taki produkt dostaniemy jedynie w palarni kawy lub prosto od producenta. Warto poszukać w sieci palarni kawy, która oferuje produkty speciality. Oczywiście trzeba się przygotować na wyższą cenę, bo za kawę tego typu zapłacimy trochę więcej niż za tą, którą znamy z codziennego życia. Jednak warto, szczególnie jeżeli lubimy ten napój i doceniamy jego smak.

Obecnie kawy speciality oferuje już coraz więcej palarni działających na terenie kraju. Kupić taki produkt nie jest trudno i jeżeli nie orientujemy się w dziedzinie kaw, zawsze możemy doinformować się na stronie internetowej danej palarni lub po prostu napisać i poprosić eksperta o poradę przed zakupową.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź na Roastains.

Podsumowanie

Jeżeli pijesz kawę i stała się ona dla Ciebie codziennością, a chcesz docenić jej walory „na nowo”, pomyśl o wyprobowaniu kaw z rodziny speciality. Ich wyjątkowy smak, jaki oferują, jest niepowtarzalny i na próżno go szukać wśród produktów, jakie możemy znaleźć w sklepach. Kawa specjality to wyjątkowy produkt, który może przychylić nam równie wyjątkowych wrażeń i doznań podczas jego spożywania. Przecież nie trzeba być koneserem, aby móc spróbować kaw speciality. Zatem już teraz sprawdź w sieci, gdzie można dostać kawę tego typu i po prostu ją wypróbuj, a Twoja przygoda z kawą na pewno rozpocznie się na nowo.

Artykuł partnerski.

Jedna odpowiedź do “Kawa speciality – wszystko co trzeba o niej wiedzieć”

  1. Kawa Etiopii to prawdziwa królowa wśród kaw. Jest idealna do przygotowania cold brew coffee.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *