Kuchnia tajska – charakterystyka, tradycje i przepisy

Kuchnia tajska – charakterystyka, tradycje i przepisy

Egzotyczna kuchnia Tajska jest odzwierciedleniem bogatej historii tego kraju i jego geograficznego zróżnicowania. Rozwinięty od XVI wieku handel morski i liczne wpływy chińskie, indyjskie, japońskie, arabskie, francuskie czy portugalskie stworzyły niepowtarzalną kuchnię pełną magicznych smaków i aromatów. Pikantne przyprawy przeplatane słodkimi nutami, świeżość produktów i estetyka przyrządzania potraw to uczta tak dla podniebienia, jak i dla oczu.

Chińskie inspiracje, pięć smaków

Tajscy kucharze gotują według chińskiej sztuki łączenia pięciu podstawowych smaków. Smak słony to nie tylko sól, ale przede wszystkim aromatyczny sos rybny (nam plaa) stosowany do doprawiania, ale też do marynowania potraw. Smak ostry to głównie tajskie chili. Słodki dają ananasy, trzcina cukrowa i kokosy. Kwaśny to głównie soczyste limonki, pasta z tamaryndowca i trawa cytrynowa. Za gorzki smak odpowiada zaś głównie balsamka ogórkowata zwana gorzkim ogórkiem lub melonem (ma-ra). Chińskie wpływy to także tofu, sos sojowy i powszechnie używany do smażenia potraw wok. Nikt nie stosuje jednak tak sztywnych zasad gotowania, jakie obecne są w kuchni chińskiej. Przyrządzanie posiłków jest intuicyjne, co sprawia, że kuchnia Tajlandii wyróżnia się na tle pozostałych kuchni azjatyckich.

Dwie strefy klimatyczne, cztery geograficzne regiony

Południe Tajlandii to rejon wilgotnego klimatu równikowego, centrum zaś i północ leży w obszarze zwrotnikowo-monsunowym. Cały obszar kraju można natomiast podzielić na cztery odrębne i geograficznie zróżnicowane regiony. Każda z tych krain ma swoją kulturę, specyficzną dla niej przyrodę i unikalną tradycję kulinarną czerpiącą z bogactwa lokalnych zasobów naturalnych.

Północ Tajlandii to górzysta kraina o klimacie chłodniejszym niż reszta kraju. Dlatego też kuchnia tego regionu jest nieco cięższa, bardziej tłusta i bazuje głównie na mięsie wieprzowym, wołowym i drobiowym. Do tradycyjnych dań należą sai oua (kiełbasa wieprzowa wędzona w dymie z palonych kokosów) i kaeng hang lay (łagodne curry z duszonej wieprzowiny, w którym doskonale czuć wpływy tradycji kulinarnej sąsiedniej Birmy).

Północno- wschodnia Tajlandia to rejon bogaty w zabytki, ale nieurodzajny w ziemie. Jego kuchnia jest surowa i obfituje w potrawy nietypowe i niezwykle egzotyczne. Poza daniami z mięsa (np. kai yang, czyli natarty miodem i ziołami pieczony kurczak), lokalnymi specjałami są smażone świerszcze, jaszczurki i żaby łapane na polach ryżu przez miejscową ludność.

Tajlandia południowa, niegdyś porośnięta bujną dżunglą to dzisiaj kraina piaszczystych plaż i kokosowych palm. Nie dziwi więc, że podstawę kuchni stanowią właśnie kokosy i owoce morza. Do najpopularniejszych dań należą kaeng tai plaa (rybne curry przyrządzane przez lokalnych rybaków) i kow yum (krewetki z prażonym mielonym kokosem z owocami i warzywami). Lokalne specjały są w tym rejonie najbardziej pikantne.

Centrum Tajlandii to z jednej strony tętniący życiem Bangkok, z drugiej zaś przecinające krajobraz pola ryżowe. To tutaj łącza się smaki całego kraju. Najpopularniejsze potrawy to tom yang kung, czyli ostro- kwaśna zupa krewetkowa i panang– czerwone curry z kurczakiem lub mięsem wieprzowym, ale na ulicach Bangkoku zapachy całej Tajlandii unoszą się na każdym niemal rogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *