Mąka kukurydziana – jej właściwości i zastosowanie

Wybór dostępnych w sklepach mąk jest coraz większy. Dzięki temu tradycyjną dla polskiej kuchni mąkę pszenną można zastąpić produktami, które sprawdzają się równie dobrze, a przy okazji odznaczają się nieco innymi właściwościami. Jednym z takich wyrobów jest mąka kukurydziana, która służy nie tylko do przyrządzania popularnych w Ameryce Południowej tacos, nachos i tortilli, ale z powodzeniem może być używana także do dań typowo polskich. Jak to wygląda w praktyce i czym wyróżnia się mąka kukurydziana na tle innych?

Mąka kukurydziana a dieta bezglutenowa

Aktualnie jednym z największych problemów żywieniowych naszych czasów jest wzrost liczby osób uczulonych na gluten. Niestety, ale białko to jest obecne w większości popularnych zbóż. Jego największą ilość znajdziemy w pszenicy, życie jęczmieniu czy owsie. Nietolerancja glutenu wymaga jego eliminacji z diety, co nie jest łatwe.

I tutaj pojawia się mąka kukurydziana, która tak naprawdę stanowi najtańszą i najbardziej praktyczną alternatywę dla zbóż glutenowych, ponieważ mąka kukurydziana jest bezglutenowa, a tym samym bezpieczna dla wszystkich, którzy nie mogą spożywać produktów zawierających w swoim składzie gluten.

Ponadto mąka kukurydziana jest bogata w szereg niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, magnez, potas, cynk, żelazo, karotenoidy oraz witaminy A, B i E. Co istotne, mąka kukurydziana jest lekkostrawna, przez co zaleca się ją jako składnik diet dla osób starszych, rekonwalescentów czy małych dzieci.

mąką kukurydziana i sito

Mąka kukurydziana – do czego można jej używać?

Skoro już wiemy, że mąkę kukurydzianą można stosować jako zamiennik mąki pszennej, nie trudno się domyślić, że z jej użyciem przygotujemy większość potraw mącznych, takich jak słodkie ciasta, chleb, pizzę, makarony, naleśniki, kluski czy pierogi. Mąka kukurydziana świetnie sprawdza się także jako panierka oraz zagęszczacz sosów i zup. Pamiętać trzeba jednak o tym, że gotowe makarony i wypieki z mąki kukurydzianej mogą być kruche, dlatego też przy korzystaniu z jakichś przepisów, zawsze należy stosować wskazane w nich proporcje.

Warto jeszcze nadmienić, że w sprzedaży obok mąki kukurydzianej w żółtym kolorze, dostępna jest także mąka kukurydziana biała, która powstaje w procesie nixtamalizacji. Tego typu mąka stosowana jest do wypieku tortilli, pierożków empanados oraz innych tradycyjnych dań mezoamerykańskich. Oprócz tego w sprzedaży dostępna jest skrobia kukurydziana, która również jest biała. Natomiast jej zastosowanie jest nieco bardziej ograniczone i najlepiej sprawdza się ona do zagęszczania zup, sosów czy deserów (np. kisiel lub pudding).

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *