Najlepsze chorwackie wina

Większości z nas Chorwacja kojarzy się z pięknym i ciepłym morzem. Oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych ten bałkański kraj przyciąga także kuchnią i orzeźwiającymi winami. Poznaj najlepsze chorwackie wina, które zachwycają szlachetnym smakiem, kolorem i aromatem. Na szczególną uwagę zasługuje szczep Primitivo, z którego powstają wina o charakterze deserowym.

Wino to szlachetny napój znany ludzkości od starożytności. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowemu smakowi i aromatowi oraz cennym właściwościom. Pijąc wino z umiarem, wspomagamy nasz układ krwionośny. Natomiast zawarte w winie antyoksydanty, pozytywnie wpływają na nasz młody wygląd i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Wino to nieodzowny element wszelkich spotkań i uroczystości w gronie najbliższych osób. Prawdziwe wino jak sama nazwa wskazuje, powstaje z winogron. W dalszej części artykułu poznasz najlepsze szczepy i chorwackie wina.

Chorwackie wina

Myśląc o winie, przed oczami widzimy francuskie winnice dojrzewające w taksońskim słońcu. Czasami pomyślimy o ciepłej Kalifornii lub Włoszech. Mniej znanym miejscem, ale niewątpliwie wartym uwagi, jest także Chorwacja. Tradycja produkcji wina na obszarach dzisiejszej Chorwacji, sięga około 2.000 lat. Winorośla uprawiali tu Słowianie, Trakowie, Ilirowie oraz Rzymianie. Republika Chorwacji ma korzystne położenie geograficzne oraz gleby doskonałe do uprawy winorośli. Uprawiane są tu lokalne oraz międzynarodowe szczepy wina. Śródziemnomorski klimat z wysokimi temperaturami, dużym nasłonecznieniem i umiarkowanymi opadami sprzyja uprawie szlachetnych odmian winorośli i produkcji orzeźwiających win. Chorwackie wina charakteryzują się oryginalnym smakiem i aromatem za sprawą tutejszych szczepów. To właśnie tu dojrzewają doskonałe winorośla. Chorwacki klimat dzieli się na morski i kontynentalny. Różnią się one tradycjami winiarskimi oraz warunkami atmosferycznymi do uprawy winorośli. Przy Adriatyku rosną szczepy, takie jak szczep Primitivo, z których powstają świetne wina czerwone. Natomiast w głębi Chorwacji w większości dominują szczepy, z których wytwarzane są znakomite wina białe.

Szczepy win z Chorwacji

Większość win pochodzących z Chorwacji to lekkie i orzeźwiające wina białe. Najpopularniejsze szczepy powstają z odmian: Malvasia Istriana, Posip czy Vugava. Sięgając po białe, chorwackie wina warto również spróbować szczepów Vrbnicka Zlahtina oraz Grasevina.
Do najpopularniejszych win czerwonych pochodzących z Chorwacji bez wątpienia należy zaliczyć trunki powstałe z odmiany Plavac Mali oraz Babić. Warty uwagi jest BBB szczep wina z Chorwacji o nazwie Primitivo. Zachęcamy do zapoznania się z bałkańskimi winami.

Szczep Primitivo

Szczep Primitivo to winorośl dojrzewająca w ciepłym, bałkańskim klimacie. Powstała w XVIII wieku z krzyżówek nie znanych dziś odmian winorośli. Jest to bardzo wczesna odmiana dająca duże plony. Charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz choroby pleśniowe. Jedyną wadą szczepu Primitivo jest to, że grona dojrzewają nierównomiernie.

Ze szczepu Primitivo powstają ciemno czerwone wine, które posiadają interesującą w smaku nutę jabłek, jagód, wiśni i truskawek. Natomiast po leżakowaniu w beczkach nabiera aromatu tytoniu. Ciemno czerwone wina ze szczepu Primitivo fantastycznie prezentują się w ozdobnych kielichach z przeźroczystego szkła. Bogaty smak, intensywny aromat i duża zawartość alkoholu zachwyca osoby lubiące odprężyć się po pracy przy lampce wina. Wino Primitivo świetnie pasuje do obiadu oraz deserów.

Aby skosztować wyjątkowych win z Chorwacji o nieszablonowym smaku, nie trzeba jechać na Bałkany. W sklepie Bachus Wina otrzymasz szeroką gamę win Primitivo takich jak: Uno 1 Primitivo di Manduria, Filograno ORO Primitivo di Manduria czy Collezione Cinquanta Primitivo Negroamaro Cantine San Marzano. Klient ma możliwość wyboru około 7000 gatunków win w dobrej cenie oraz bezproblemowego zwrotu w ciągu 14 dni od zakupu online. Firma w swojej ofercie posiada także akcesoria do wina, kosze i oryginalne opakowania prezentowe.

Artykuł partnerski.