Po co je się imbir do sushi?

Każda potrawa ma swoją tajemnicę smaku, czasem nawet nie jedną. W sushi jednym z głównych wyznaczników odpowiedniego smaku jest imbir. Ta niezwykła roślina nazywana jest przyprawą, lekarstwem i afrodyzjakiem w jednym. Pokazuje to, jak wiele właściwości i zalet posiada. Dlaczego sushi serwowane jest właśnie z imbirem?

Imbir – niekończące się zalety

Początkowo najpowszechniej stosowany w Azji, dopiero w XVIII wieku trafił na inne kontynenty. W krajach Wschodu to jeden z głównych elementów tamtejszej kuchni. Uprawiany w Indiach, Chinach czy Malezji jest coraz powszechniej sprowadzany przez kraje, w których uprawa imbiru jest niemożliwa. Zawdzięcza to swoim właściwościom. Stanowi on źródło sodu, fosforu, cynku, żelaza czy wapnia. Imbir zawiera też witaminy C, K, A oraz B1 i B2. Błonnik, kwas foliowy czy białka i tłuszcze to również składniki tego niezwykłego korzenia.

Dlaczego uznawany jest za lekarstwo? Imbir wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i odtruwające. Jako przyprawa charakteryzuje się lekko gorzkim, ostrym i palącym zapachem i smakiem. Jednocześnie lekko słodkawy smak wywołuje orzeźwiający efekt i dodaje potrawom egzotyczną nutę. Dlaczego imbir odnalazł się z sushi?

Więcej na temat sushi znajdziesz na: https://sushifoodfactor.pl/

Bez imbiru nie rusz sushi – czemu warto po niego sięgać?

Sushi ma kilku przyjaciół, bo poza imbirem będzie to też sos sojowy i chrzanowa pasta wasabi. Chociaż imbir można spożywać w różnych postaciach – proszek, napary, to jako dodatek do sushi spożywany jest na surowo. Zarówno w restauracjach, jak i w sklepach można znaleźć postać białego naturalnego imbiru bez żadnych dodatków. Możemy spotkać też imbir różowy.

Stanowi on źródło dokładnie takich samych właściwości i wartości odżywczych, a różnica tkwi tylko w kolorze. Różowa barwa imbiru nie jest naturalna, a wynika z obecności barwników. Sprawiają one, że imbir robi się nieco słodszy i łagodniejszy w smaku, choć różnica jest tak niewielka, że przez wielu niewyczuwalna. Niezależnie od barwy imbir odpowiednio spożywany pozwala na delektowanie się każdym kawałkiem sushi.  Jak imbir powinien być spożywany jako dodatek do sushi?

Po co imbir do sushi?

Decydując się na zakup sushi, raczej wybieramy zestaw różnych kawałków niż wszystkie identyczne. Każda rolka sushi to inna kompozycja smaku. Sushi spożywamy w całości, nie kroimy, właśnie dlatego, by zachować całość walorów smakowych. Imbir nie stanowi przyprawy towarzyszącej każdemu kęsowi, a raczej powinien być spożywany między poszczególnymi kawałkami. Przegryzanie go bowiem zapewnia oczyszczenie kubków smakowych.

Imbir niweluje smak zjedzonego kawałka sushi, dzięki czemu smak jednego kawałka nie zakłóca smaku innego. Co więcej, imbir usuwa z jamy ustnej resztki tłuszczu ryby, ale też zwalcza bakterie, mikroby i grzyby, które mogłyby pojawić się w jamie ustnej w przypadku zjedzenia nieświeżego kawałka ryby. Imbir zatem spożywa się z sushi, ale inaczej niż pozostałe dodatki, jak sos sojowy, w którym macza się sushi, by podkreślić jego smak.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *