Sposób na domowe kiełbasy i kabanosy

Wyrób domowych kiełbas wbrew pozorom nie jest trudny. Smak domowych wędlin i pełna kontrola nad tym, co trafia do naszej kiełbasy czy szynki, pozwala na zdrowe odżywianie. Jak zrobić pyszną, domową kiełbasę wykorzystując naturalne jelita oraz nadziewarkę? Dowiedz się co jest potrzebne do wyrobu domowych wędlin.

Dlaczego warto samodzielnie robić domowe wędliny?

Nasi rodzice i dziadkowie wytwarzali domowe wędliny z powodów finansowych oraz braku towaru w sklepach. W obecnych czasach nie brakuje nam wędlin w sklepach, ale ich jakość jest kiepska. Smak kupnych wędlin odbiega daleko od domowych wyrobów, jakie mieliśmy okazję próbować w dzieciństwie. Oprócz smaku, w grę wchodzi także skład kupnych wyrobów mięsnych. Zamiast naturalnych jelit, kiełbasy wytwarzane są w sztucznych opakowaniach, które utrudniają ich spożywanie. Mięso nasączane jest wodą i chemikaliami. Z tego powodu coraz częściej decydujemy się na domowe wyroby kiełbas.

Wyrób domowych kiełbas ma same korzyści. Przede wszystkim mamy wpływ na to, jakie mięso, jelita do kiełbasy i przyprawy wykorzystamy w naszym wyrobie. Z pewnością będą to wędliny bez konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku. Kolejnym argumentem przemawiającym za wytwarzaniem domowych kiełbas jest cena, która potrafi być 2-krotnie niższa od sklepowych wyrobów. Najważniejszym jednak plusem domowych wyrobów jest niepowtarzalny smak i zapach samodzielnie uwędzonej kiełbasy bądź schabu. Kiełbasa jest uniwersalną potrawą, którą możemy spożywać na śniadanie, obiad oraz kolację. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kanapek oraz w formie podgrzanej białej kiełbasy na danie obiadowe. Na bazie kiełbasy możemy przygotować wyśmienity bigos domowy.

kiełbasa biała

Czego potrzebujemy do wyrobu domowej kiełbasy?

Do wyrobu domowej kiełbasy potrzebne będą przede wszystkim:
dobrej jakości mięso (łopatka, szynka, karkówka, boczek – najlepiej użyć wszystkich rodzajów mięs)
naturalne jelita do kiełbasy (oczywiście mogą być wieprzowe, wołowe bądź jelita baranie)
maszynka do mielenia mięsa (wraz z kilkoma sitami o różnych wielkościach oczek do mielenia)
nadziewarka do kiełbasy (najlepsza będzie zwykła, ręczna nadziewarka, która umożliwia własne tępo nadziewania kiełbas)
termometr do mięs (przyrząd szczególnie polecany dla osób początkujących)
sprawdzony przepis na domową kiełbasę: https://www.ewa-gotuje.pl/wedzenie-wedlin-id167.html
przyprawy (sól, czosnek, świeżo zmielony pieprz czarny)
Najczęściej maszynki do mięsa posiadają przystawkę umożliwiającą nadziewanie kiełbas.

Dodatkowo przy domowym wyrobie mięsa bardzo ważna jest sztuka nadziewania kiełbasy. Jelita naturalne muszą być z wyczuciem nadziewane mięsem za pomocą nadziewarki do kiełbasy. Zbyt mocne nadziewanie spowoduje pęknięcie flaka. Zbyt słabe nadziewanie sprawi, że uwędzona kiełbasa będzie krucha i łamliwa. Za pierwszym razem warto zrobić domową kiełbasę pod okiem doświadczonej osoby np. rodziców lub dziadków. Możesz także oglądnąć instrukcję nadziewania kiełbasy w wielu filmach dostępnych na platformach internetowych.

Przygotowanie jelit.

Naturalne jelita należy przede wszystkim opłukać z soli. Moczymy je na początku minimum godzinę w letniej wodzie o temperaturze około 30 stopni C. Następnie wodę z moczenia wylewamy i zalewamy świeżą wodą. Może być zimna z kranu. Moczymy w zależności od stopnia zasolenia przez kolejne 2 do 12 godzin. Zaleca się zostawić jelita naturalne na całą noc.
Po namoczeniu wlewa się wodę do wnętrza jelit. Za pomocą ręki, zaczynając od końca, przeciąga się wodę do wylania z drugiej strony. Dzięki temu jelita nabiorą śliskości i będą się łatwo nadziewać.


Obróbka termiczna oraz przechowywanie domowych wędlin.

Domową kiełbasę możemy poddać obróbce termicznej na dwa sposoby. Najpopularniejszą metodą jest wędzenie w przydomowej wędzarni. Kiełbasę najpierw obsuszamy przy otwartych drzwiczkach przez 60 minut w temperaturze około 40 stopni C. Następnie przez 3 do 4 godzin wędzimy przy zamkniętych drzwiczkach w temperaturze około 55 stopni C.
Świeżo przygotowaną kiełbasę, zamiast wędzić, możemy także ugotować. Jest kilka metod gotowania lub jak ktoś woli parzenia białej kiełbasy. Pierwszy sposób polega na włożeniu kiełbasy do gorącej wody i przez 20 – 25 minut gotować na minimalnym ogniu – praktycznie nie dopuszczając do bulgotania wody. Druga metoda polega na włożeniu kiełbasy do zimnej wody i gotowania na średnim ogniu. Zaraz jak kiełbasa wypłynie, gotuje się ją jeszcze przez 3 – 5 minut na małym ogniu pod przykryciem.

Wędliny wędzone można przechowywać w lodówce lub mrozić. W przypadku kiełbas po rozmrożeniu nie ma różnicy w smaku. Natomiast w przypadku rozmrożeniu szynki, jest ona wodnista. Lepszy do mrożenia jest kawałek wędzonego schabu.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *