Wino czerwone – krótki przewodnik.

Lubicie lampkę czerwonego wina do obiadu lub deseru? Jeśli tak, to świetnie się składa. Z artykułu dowiesz się jak powstaje wino oraz jakie ma właściwości zdrowotne. Poznasz także rodzaje czerwonego wina oraz najpopularniejsze szczepy winogron.

Wino czerwone – jak powstaje?

Wino czerwone dotarło do Polski za czasów Piastów i sukcesywnie konkurowało z miodami pitnymi. Jego kolor przybiera kilka odcieni czerwieni od czarno czerwonego, poprzez: ceglasty, wiśniowy, rubinowy i purpurowy. Barwa czerwonego wina zależy od szczepów ciemnych winogron. Prawdziwe wino jak sugeruje nazwa, powstaje z winogron. Jednak w warunkach domowych najczęściej czerwone wino powstaje z takich owoców jak: wiśnie, czarne porzeczki, jagody lub dzika róża. Wymienione owoce są przede wszystkim tańsze i dostępniejsze od winogron.

Zastanawiacie się jak powstaje wino? Otóż proces nie jest skomplikowany. Wystarczy rozgnieść owoce. Można to zrobić ręcznie lub użyć profesjonalnej praski. Winogrona mają idealną słodkość oraz kwaskowatość. Dzięki temu, nie musimy rozcieńczać soku z wodą lub dodawać kwasku cytrynowego, ani cukru. Pozostałe owoce mają zbyt małą lub za dużą kwasowość oraz za małą zawartość cukrów. W związku z tym musimy rozcieńczać sok owocowy z wodą i dodatkowo dosłodzić nastaw.

Gdy mamy już przygotowany miąższ owocowy lub wyciśnięty sok, naszym kolejnym zadaniem jest dodanie szlachetnych drożdży winiarskich. Tak powstały nastaw zatykamy w balonie za pomocą korka z rurką i odstawiamy do fermentacji. Przez pierwsze 2 – 4 tygodnie podczas tzw. burzliwej fermentacji drożdże przerabiają cukier w alkohol. Dodatkowo do nastawu przedostaje się bukiet owoców. Następnie przez kolejne 2 – 4 tygodnie zachodzi fermentacja cicha. Po tym czasie za pomocą wężyka zlewamy nastaw z nad osadu. Tak powstałe młode wino odstawiamy na minimum 6 miesięcy w celu dojrzewania. Im starsze wino, tym oczywiście lepiej. Podczas dojrzewania wina, często zachodzi potrzeba dodatkowego zlania znad wytrąconego osadu. Gotowe wino rozlewamy do butelek i uszczelniamy korkiem.

Właściwości zdrowotne czerwonego wina

Wino czerwone oprócz niewątpliwych walorów smakowych, posiada także właściwości zdrowotne. Przede wszystkim trunek pity w umiarkowanych ilościach (1 do 2 lampek dziennie) wpływa pozytywnie na układ krwionośny oraz odpornościowy. Dodatkowo lampka czerwonego wina doskonale zwalcza wolne rodniki oraz posiada wielokrotnie więcej antyoksydantów niż wino białe lub różowe. Wspomniane antyoksydanty odpowiadają za hamowanie procesów starzenia się skóry. Czerwone wino posiada właściwości antyrakowe, a także obniża poziome cholesterolu.


Rodzaje czerwonego wina oraz najpopularniejsze szczepy win

Czerwone wino może występować w formie: wytrawnej, półsłodkiej oraz słodkiej. Na ostateczny smak wina oprócz wspomnianej słodkości mają wpływ także: sprawdzony przepis, czas dojrzewania, region pochodzenia oraz przede wszystkim szczepy winne. To właśnie rodzaj winorośli ma największy wkład w smak i aromat wina. Zastanawiasz się pewnie ile jest szczepów win? Otóż można wymienić około 5 tysięcy odmian winorośli. Jednak winnice wykorzystują około 50 szczepów i około 250 odmian.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *