Żywienie dziecka w trzecim roku życia

Dieta małego dziecka musi w pełni zaspokajać potrzeby młodziutkiego organizmu. Musi dostarczać wszystkich składników odżywczych – witamin i minerałów w odpowiednich ilościach. Odpowiedzialność za żywienie dziecka w dużym stopniu ponosi żłobek lub przedszkole. Rodzice lub opiekunowie dziecka też powinni wiedzieć, co powinno jeść dziecko po ukończeniu drugiego roku życia.

Dziecko w tym wieku intensywnie się rozwija, poznaje świat, rośnie, dlatego dieta musi zaspokajać zapotrzebowanie rozwijającego się organizmu na energię. Dziecko w trzecim roku życia może spożywać już większość produktów, które jedzą osoby dorosłe. Dieta musi być jednak zbilansowana i urozmaicona. Dziecko powinno spożywać produkty z każdej grupy piramidy żywienia.

Bardzo ważnym składnikiem diety jest mleko. Najlepiej podawać dziecku mleko modyfikowane np. bebiko kupione w bee.pl. Nie wolno zapomnieć też o innych produktach mlecznych. W diecie dwulatka muszą znaleźć się sery, twarogi, jogurty, maślanki, kefiry. Mleko i jego przetwory są źródłem wapnia, pierwiastka, który spełnia niebagatelną rolę w rozwoju kości i zębów.

Istotnym składnikiem diety dwulatka jest białko, którego źródłem jest mięso, ryby, jaja. Bardzo ważne jest spożywanie produktów zbożowych – pieczywa pełnoziarnistego, płatków zbożowych, kasz, makaronu. Produkty zbożowe to źródło węglowodanów, witamin z grupy B, żelaza.

Do każdego posiłku powinno się dodawać warzywa, które są źródłem błonnika, cennych witamin i minerałów. Nie zapominajmy też o owocach.

Podawanie posiłków

Dwuletnie dziecko w ciągu dnia powinno spożywać 5 posiłków. Przed wyjściem do żłobka lub przedszkola dziecko musi zjeść śniadanie. Większość kolejnych posiłków – drugie śniadanie, obiad, podwieczorek dziecko zjada w przedszkolu lub w żłobku.

Posiłki spożywane w domu powinny być urozmaicone, przygotowane z produktów wysokiej jakości. Zawsze należy przestrzegać stałych pór posiłków, w weekendy i w inne wolne dni dziecko powinno spożywać posiłki o tych samych porach, co w żłobku lub w przedszkolu.

Dbajmy o to, aby posiłki były atrakcyjnie podane. Nie nakładajmy dziecku zbyt dużych porcji, gdyż to może zniechęcić je do jedzenia. Lepiej podać mniejszą porcję i razie potrzeby dać dziecku dokładkę.

Dieta dwulatka powinna być lekkostrawna, potrawy podawane dziecku powinny być gotowane, pieczone, duszone, a nie smażone. Należy unikać nadmiaru soli, cukru, kostek rosołowych i przypraw zawierających glutaminian sodu.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *