Mieszek grzybowy do czerwonego barszczu

Grzybowy mieszek z pewnością zachwyci każdego gościa na Wigilii. Wygląda efektownie i niecodziennie, a powstaje ze zwykłego naleśnika i grzybowego nadzienia.

Składniki na ciasto naleśnikowe powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej. Mąkę na naleśniki przesiewam do miski. Wbijam całe jajko i wlewam mleko. Całość dokładnie miksuję do uzyskania gładkiej konsystencji bez grudek.

Zobacz wszystkie potrawy wigilijne na moim blogu, w tym oczywiście barszcz czerwony na zakwasie lub tradycyjny barszcz czerwony.

Składniki na naleśniki

  • 1 jajko
  • szklanka mąki
  • szklanka mleka
  • szczypta soli
  • szczypta cukru

Składniki na grzybowy mieszek

  • 50 gramów suszonych grzybów
  • 1 średniej wielkości cebula
  • pęczek szczypiorku
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 łyżki majeranku
  • 1 łyżka oleju słonecznikowego

Jak zrobić mieszek grzybowy do czerwonego barszczu?

Barszcz czerwony na zakwasie
Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie.

Naleśniki na mieszek smażę na małej patelni! Rozgrzewam olej i wlewam nie dużą ilość ciasta za pomocą chochelki tak aby ciasto równomiernie rozlało się po całej szerokości patelni. Przed wlaniem ciasta, podnoszę patelnię z nad ognia i ruszając patelnią pomagam równomiernie rozprowadzić się wlewana masę naleśnikową. Naleśniczki smażę na dużym ogniu. Pierwsza strona ok 45 – 50 sekund, druga strona oczywiście krócej. Naleśniki na mieszek nie powinny być rumiane. Powinny wyjść lekkie, elastyczne i jasne, ale nie surowe.

Usmażone naleśniki odkładam na bok, jeden na drugim i przykrywam talerzem bądź czystą ściereczką kuchenną, aby nie wyschły.

Przygotowuję farsz do mieszka.

Namoczone wcześniej grzyby odcedzam i siekam na małe kawałeczki. Kroję cebulę w drobną kostkę. Całość podsmażam na patelni. Dodaję majeranek oraz rozgnieciony ząbek czosnku. Całość duszę na małym ogniu przez kilkanaście minut.

Przygotowuję zawiązanie mieszka.

Do efektownego zawiązania mieszka wykorzystamy oczywiście szczypiorek. Do miski lub głębokiego talerza wlewam wrzątek i wkładam szczypiorek na kilka sekund. Dzięki temu szczypior zmięknie i będzie idealny do zawiązanie mieszka.

Faszeruję mieszek.

Nakładam przygotowany farsz grzybowy na środek usmażonego naleśnika. Zwijamy w kształt sakiewki i dekoracyjnie obwiązuję sparzonym i elastycznym szczypiorkiem.

Nowoczesny barszcz czerwony na zakwasie jest już gotowy do podania wraz z mieszkiem grzybowym Z pewnością nowoczesna potrawa wigilijna zachwyci każdego gościa.


Wigilijną zupę podaję na głębokim talerzu. Na środku umieszczam oczywiście efektowną, grzybową sakiewkę. Potrawa świetnie wygląda i smakuje. Wigilijny barszcz z sakiewką jest moim najnowszym odkryciem i przede wszystkim świetnie urozmaica świąteczny stół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *