Najprostszy chleb żytni na zakwasie

Tradycyjny i najprostszy przepis na chleb żytni na zakwasie. Smakuje jak z najlepszej piekarni i do tego bez grama chemii. Chleb z mąki żytniej na zakwasie jest chrupiący, pulchny, wyrośnięty, wilgotny i przede wszystkim pyszny. Nie pęka podczas pieczenia, nie kruszy się i udaje za każdym razem oczywiście pod warunkiem, że zrobisz dokładnie krok po kroku jak w moim opisie. Podczas pieczenia chleba przede wszystkim najważniejsze są detale.

Czas pieczenia: 60 minut. Piękny zapach w całym domu nie do opisania. Żadne ciasto nie pachnie tak jak tradycyjny domowy chleb.

Użyłam oczywiście opisany we wcześniejszym wpisie ten domowy zakwas na chleb.
Ilość porcji: 1 lub 2 chleby w 2 keksówkach o wymiarach 12cm x 24 cm, wysokość 7cm. Piekę 2 chleby, bo jest tak smaczny, że zawsze za szybko znika i szkoda energii na 1 chleb. Zachowuje świeżość przez minimum 7 dni. Przechowuję go w woreczku śniadaniowym.

Składniki na najprostszy chleb żytni na zakwasie.


Składniki muszą być w temperaturze pokojowej.

Proporcje na 2 keksówki 12cm x 24 cm:

  • 1200 g mąki żytniej typ 720 (typowa mąką żytnia do pieczenia chleba)
  • 300 g tego zakwasu na chleb (około 275 ml)
  • 1000 ml przegotowanej wody temperatura około 25 st.C.
  • 2 – 3 płaskie łyżeczki soli

Proporcje na 1 keksówkę 12cm x 24cm:

  • 600 g mąki żytniej typ 720 (typowa mąką żytnia do pieczenia chleba)
  • 150 g tego zakwasu na chleb (około 140 ml)
  • 500 ml przegotowanej wody temperatura około 25 st.C.
  • 1 – 1,5 płaskich łyżeczek soli

Będziesz potrzebować: wagi kuchennej, szklanki, miski, keksówki, woreczka śniadaniowego, ściereczki.
W internecie jest bardzo dużo niesprawdzonych, ze złymi proporcjami i nie dokładnie opisanych przepisów na żytni chleb na zakwasie. Wiele osób zraża się do jego pieczenia. Chleb żytni jest kapryśny, ale jeśli wykorzystasz opisany przeze mnie zakwas oraz zrobisz dokładnie jak opisuję, to gwarantuję sukces w postaci pysznego domowego wypieku.

Tradycyjny chleb żytni na zakwasie krok po kroku.

Krok 1.

Używam dojrzałego, aktywnego zakwasu dokarmianego poprzedniego dnia, trzymanego w ciepłym miejscu. Odmierzam potrzebną ilość zakwasu na chleb i wlewam do większego naczynia /w moim przypadku kubek 750ml/.

Zakwas na chleb żytni na zakwasie plus woda
Odmierzona ilość zakwasu na chleb oraz woda.
Zaczyn z zakwasu na tradycyjny chleb
Najprostszy zaczyn na chleb żytni na zakwasie.

Wlewam 250 ml wody i całość mieszam. Powstaje nam zaczyn z zakwasu. To jest bardzo ważny krok, dzięki któremu zakwas będzie równomiernie rozcieńczony i ciasto pięknie wyrośnie.

Pozostałą część zakwasu dokarmiam mąką z wodą i odstawiam na 1 dobę w ciepłym miejscu do nabrania wielkości i siły na następny wypiek. Jeśli w najbliższych dniach planuję kolejne pieczenie chleba to trzymam go w ciepłym miejscu, jeśli nie planuję piec w najbliższych dniach chleba, to chowam zakwas do lodówki.

Przejdź do kroku drugiego >>

19 odpowiedzi na “Najprostszy chleb żytni na zakwasie”

  1. Ewo upiekłam chleb wczoraj i jest lepszy niż oczekiwałam. W życiu nie jadłam tak pysznego chleba. Pozdrawiam serdecznie Iwona z Kielc.

  2. Mój pierwszy prawdziwy chleb. Na cały tydzień. Dziś piekę następny. A zakwas wykorzystałam też na żurek. Żurek też robię następny.😊

  3. To nie jest takie istotne. W sumie chodzi o to, aby rozcieńczyć gęsty zakwas. Wówczas łatwiej i równomiernie rozprowadzi się po całej masie do ciasta na chleb. Odstawiam zaczyn na kilka minut. W tym czasie wlewam do miski wodę, dodaję sól i odmierzam mąkę. Przygotowuję też keksówkę i papier do pieczenia. Ciasto na chleb i tak będzie rosło kilka godzin.
    Najważniejsze jet, aby sam zakwas był wyjęty z lodówki, dokarmiony i aktywny.
    Pozdrawiam i życzę udanych wypieków.

  4. Czy do tego chleba mogę dodać ziarna słonecznika, dyni i siemienia lnianego.

  5. Chlebek najlepszy jaki jadłam, idealnie wilgotny, skórka lekko przypieczona.
    Szkoda ze nie moge dodać zdjęć….
    Zakwas mialam swój, robilam go miesiąc temu,2chleby z innego przepisu upieklam, ale nie były za dobre, dlatego szukałam dalej.

  6. Cieszę się, że skorzystałaś z mojego przepisu. Kilka razy w miesiącu piekę z niego i zawsze wychodzi super. Pozdrawiam gorąco 🙂

  7. Czy ciasto do wyrastania w kok sówkach mogę wystawiać na działanie słoneczne w pomieszczeniu nakryte tylko streczem szczelnie czy raczej ciasto nie lubi nagrzewania i lepiej zostawić w ciepłym nie nasłonecznionym miejscu .

  8. Ciasto najlepiej przykryć czystą ściereczką kuchenną. Na słońce bym nie wystawiała, bo temperatura może być wysoka (ponad 30 – 35 stopni).
    Najlepiej na chwilę nagrzać piekarnik do temperatury około 40 stopni i wstawić keksówkę z chlebem.

  9. A czy zakwas żytni, a na chleb mąka orkiszowa 1400 wyjdzie, czy można zrobić tak samo zakwas ale z mąki orkiszowej pełnoziarnistej zamiast żytniej?

  10. Witam i pozdrawiam. Chleb bajka. Jak będę mial wiecej czasu podeślę zdjęcia.
    Mam pytanie czy naczynie z woda powinno byc w piekarniku przez caly czas pieczenia?

  11. Tak cały czas. Obecnie wolę spryskiwać chleb podczas pieczenia za pomocą zwykłęgo spryskiwacza do kwiatów (mam oddzielny tylko do tego celu).

  12. Moj chlebek wyrasta po trzech godzinach,wstawiam jednocześnie 2 blaszki do piekarnika elektrycznego i w jednym chlebie wszystko jest okej a w drugim skorka odstaje od chleba co moze być tego przyczyną w smaku rewelacja

  13. 3 godziny to za krótko. Proszę spróbować zostawić chleb do wyrastania na 4,5 godziny i wówczas sprawdzić. Skórka może odstawać od chleba własnie z powodu za krótkiego okresu wyrastania lub słabej mocy zakwasu. Można zakwas wyjąć nie 1 dzień przed pieczeniem tylko już 2 dni wcześniej go dokarmiać w temeraturze pokojowej. Wówczas będzie mocniejszy i chleb lepiej na nim wyrośnie. Powinien być wówczas bez popękań i bez odstawania skórki. Można też naciąć chleb w poprzek w 3 miejscach na 3 – 5 mm. To zapobiega naprżeniom i pęknięciom podczas pieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *