Krok 2.
Odmierzam mąkę i wsypuję do miski. Dodaję sól i całość mieszam łyżką. Keksówki smaruję masłem. Staram się dokładnie wysmarować spód i rogi, czyli miejsca gdzie wypiek najbardziej narażony jest na przywarcie. Nasypuję na spód około 1 łyżeczki mąki /może być żytnia lub pszenna/ i uderzając dłonią oprószam każdy wysmarowany masłem bok keksówki. Możesz użyć papieru do pieczenia, ale ja piekę zawsze na wysmarowanej blaszce i chleb ma swoją duszę i kształt.
Wygląda rewelacyjnie!
Dzięki Diana. Smakuje jeszcze lepiej niż wygląda 🙂 Samo zdrowie każdego dnia.
Ewo upiekłam chleb wczoraj i jest lepszy niż oczekiwałam. W życiu nie jadłam tak pysznego chleba. Pozdrawiam serdecznie Iwona z Kielc.
Mój pierwszy prawdziwy chleb. Na cały tydzień. Dziś piekę następny. A zakwas wykorzystałam też na żurek. Żurek też robię następny.😊
Super. Bardzo się cieszę, że zakwas i chleb się udał 🙂
Na jak długo odstawić zaczyn po zmieszaniu zakwasu z wodą?
To nie jest takie istotne. W sumie chodzi o to, aby rozcieńczyć gęsty zakwas. Wówczas łatwiej i równomiernie rozprowadzi się po całej masie do ciasta na chleb. Odstawiam zaczyn na kilka minut. W tym czasie wlewam do miski wodę, dodaję sól i odmierzam mąkę. Przygotowuję też keksówkę i papier do pieczenia. Ciasto na chleb i tak będzie rosło kilka godzin.
Najważniejsze jet, aby sam zakwas był wyjęty z lodówki, dokarmiony i aktywny.
Pozdrawiam i życzę udanych wypieków.
Czy do tego chleba mogę dodać ziarna słonecznika, dyni i siemienia lnianego.
Tak czasami właśnie dodaję ziarna słonecznika, pestek dyni lub siemię lniane.
Chlebek najlepszy jaki jadłam, idealnie wilgotny, skórka lekko przypieczona.
Szkoda ze nie moge dodać zdjęć….
Zakwas mialam swój, robilam go miesiąc temu,2chleby z innego przepisu upieklam, ale nie były za dobre, dlatego szukałam dalej.
Cieszę się, że skorzystałaś z mojego przepisu. Kilka razy w miesiącu piekę z niego i zawsze wychodzi super. Pozdrawiam gorąco 🙂