Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie

Tradycyjny barszcz czerwony na zakwasie to wigilijna specjalność mojej babci oraz mamy. Przez lata był dopracowywany do perfekcji. Poznaj mój rodzinny przepis na prawdziwy, wigilijny barszcz czerwony na domowym zakwasie.

Barszcz wykonasz w 120 minut. Kaloryczność wyliczyłam na 16 kcal / 100ml. Z podanych składników uzyskasz 1,5 litra esencjonalnego i z pewnością intensywnie czerwonego barszczu. Do gotowania przygotuj garnek o pojemności około 5 litrów. Koniecznie użyj suszonych grzybów, które nadają przede wszystkim specyficzny smak i aromat.

Wigilijny barszcz różni się od tradycyjnego tym, że jest postny oraz bazuje na zakwasie. Tradycyjny barszcz na co dzień gotuję oczywiście na porcji kurzego lub wołowego mięsa. Świąteczny barszcz to z pewnością zupełnie inna odmiana. Jest postna i idealnie klarowna przez odcedzenie z warzyw i przypraw. Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie to jedna z 12 potraw wigilijnych.

Składniki na barszcz czerwony na zakwasie:

  • 1,5 litra wody
  • 250 ml zakwasu z buraków
  • 150 ml wody z moczonych grzybów
  • 1 kg buraków ćwikłowych
  • korzeń pietruszki
  • 1 marchewka
  • 10 cm pora

Przyprawy do smaku:

  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • 1 listek laurowy
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • szczypta soli

Zobacz jak krok po kroku przygotować wigilijną zupę.

Krok 1. Przygotowuję suszone grzyby.

Dzień wcześniej około 25 g suszonych grzybów umieszczam w szklance i zalewam wodą. Zostawiam na kilkanaście godzin do namoczenia. Grzyby po odcedzeniu z wody nadają się także do innych wigilijnych dań takich jak krokiety z kapustą i grzybami bądź pierogi z kapustą i grzybami. Jeśli chcesz możesz dodać grzyby do naszego barszczu (polecam wówczas użyć szlachetnych borowików).

Krok 2. Przygotowuję bulion.

Do większego garnka wlewam wodę. Warzywa oczywiście myję i obieram. Marchewkę oraz buraki kroję w plastry, a pora i pietruszkę w ćwiartki. Pokrojone warzywa wrzucam do garnka z wodą. Wrzucam listek laurowy, ziarna pieprzu oraz ziela angielskiego. Gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez około 1,5 godziny licząc oczywiście od zagotowania.

Krok 3. Odcedzam składniki zupy.

Po ugotowaniu odcedzam na sicie warzywa i przyprawy, które nie będą potrzebne z czystym barszczu. Do uzyskanego wywaru wlewam szklankę (250 ml) zakwasu z buraków oraz około pół szklanki (150 ml) wywaru z grzybów. Dodaję szczyptę soli oraz płaską łyżeczkę cukru. Całość mieszam. Barszcz jest już gotowy. Tuż przed podaniem na wigilijny stół podgrzewam go lekko.

PS. Zakwas buraczany nadaje zupie głęboki ostrzejszy smak i aromat oraz piękny, intensywny, buraczany kolor. Jeśli nie masz przygotowanego zakwasu, możesz go pominąć. Wówczas otrzymasz delikatniejszą w smaku zupę, którą musisz doprawić solą i pieprzem.
Z braku suszonych grzybów, możesz pominąć je w przepisie.

Z czym podawać wigilijny barszcz czerwony?

Wigilijny barszcz czerwony może stanowić samodzielną potrawę. Nalej go do filiżanek i pij. Idealnie pasuje do krokietów. Z pewnością w tym momencie przypomniało Ci się wesele 🙂
Tradycyjnie barszcz możesz podawać przede wszystkim z uszkami.
Barszcz możesz serwować w nowoczesnej wersji z mieszkiem grzybowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *