Czym sokowirówka różni się od wyciskarki wolnoobrotowej?

Wyciskarka wolnoobrotowa i sokowirówka to dwa urządzenia do domowej produkcji soków. Jednak efekty ich pracy są zupełnie inne. Zobacz, czym różni się sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej.

Sokowirówka kontra wyciskarka wolnoobrotowa – najważniejsze różnice

Chociaż urządzenia te robią to samo, ich sposób działania jest różny. Warto o tym wiedzieć, zanim dokonamy zakupu.

– Prędkość obrotów – w przypadku wyciskarki będzie to kilkadziesiąt na minutę, w przypadku sokowirówki nawet kilka tysięcy. Nie oznacza to, że sokowirówka wyciska sok kilka tysięcy razy szybciej, ale trzeba liczyć się z tym, że pod wpływem szybkiego wirowania urządzenie i co za tym idzie owoce „podgrzewają” się i w ten sposób utleniają się zawarte w nich witaminy, co negatywnie odbije się na jego jakości.

– Sposób wyciskania – sokowirówka ściera owoce i warzywa na drobno, podobnie jak na tarce i odwirowuje sok dzięki sile odśrodkowej. Wyciskarka miażdży warzywa i wyciska sok.

– Wydajność – czyli ilość soku uzyskanego z takich samych owoców. Tu palmę pierwszeństwa niepodzielnie dzierży wyciskarka, która jest w stanie pozyskać więcej soku.

– Uniwersalność – wyciskarka zdolna jest do wyciśnięcia soku z ziół i warzyw liściastych, czego niestety nie umie sokowirówka.

– Głośność pracy – wyciskarka wolnoobrotowa pracuje znacznie ciszej niż sokowirówka.

– Moc urządzenia – albo inaczej pobór prądu. Moc sokowirówki to około 700 – 1000 W, a wyciskarki 150 – 400 W. Jak widać, to drugie urządzenie jest bardziej energooszczędne.

– Sposób czyszczenia – łatwiej wyczyścić wyciskarkę, to proste urządzenie, składa się z kilku elementów, ich wyczyszczenie nie zajmuje dużo czasu.

– Cena – tu wygrywają sokowirówki, są o wiele tańsze od wyciskarek.

Kiedy kupić sokowirówkę?

Sok uzyskany za pomocą sokowirówki ma mniej witamin i minerałów niż ten z wyciskarki, jednak nie należy jednoznacznie skreślać tego urządzenia, bo niewątpliwie ma ono zalety.

Kup sokowirówkę, jeśli:

– dopiero rozpoczynasz przygodę z piciem soków i chcesz do tego zachęcić całą rodzinę. Sok z sokowirówki jest bardziej klarowny, trochę przypomina ten ze sklepu. Chętnie sięgną po niego szczególnie młodsi członkowie rodziny;

– masz dużo owoców, z których chcesz wycisnąć soki i zabutelkować na zimę, soki z sokowirówki lepiej nadają się do przechowywania przez długi czas;

– zależy ci na niskiej cenie urządzenia;

– nie pijesz soków z ziół i warzyw liściastych i nie zależy ci na możliwości ich wyciskania.

Kiedy kupić wyciskarkę wolnoobrotową?

Wyciskarki wolnoobrotowe szturmem zdobyły rynek jako te lepsze i oferujące zdrowszy sok. Na pewno warto kupić wyciskarkę, jeśli:

– lubisz gęste soki przypominające nektar lub rzadką zupę, tak będzie wyglądał np. sok z pomidorów;

– jesteś na diecie sokowej – gęste soki z wyciskarki wolnoobrotowej są pożywniejsze;

– twoja rodzina nie ma nic przeciwko gęstym sokom i chętnie piją go nawet dzieci;

– lubisz sok z jarmużu lub świeżych ziół, tylko dobra wyciskarka wolnoobrotowa go dla ciebie przygotuje;

– nie przeszkadza ci, że wyciskarka będzie droższa od sokowirówki;

– chętnie przygotowujesz codziennie świeże soki – wyciskarka jest idealna właśnie do tego, by w kilka minut przygotować świeżo wyciśnięty sok. Ma to swoją zaletę, bo wiadomo, że świeżo wyciskane soki są najzdrowsze. Urządzenie jest nieduże, może na co dzień stać na kuchennym blacie.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *