Na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy?

Zakup ekspres ciśnieniowego pozwala cieszyć się wyśmienitą kawą w domowym zaciszu. Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia tego typu można było spotkać wyłącznie w barach i kawiarniach. Dziś coraz częściej stanowią one wyposażenie naszych domów i mieszkań. Rosnąca popularność wynika przede wszystkim ze spadku cen tego typu urządzeń oraz szerokiej gamy produktów, które dostępne są obecnie na rynku. Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Ekspres automatyczny czy kolbowy?

Decydując się na zakup ekspresu ciśnieniowego należy przede wszystkim zdecydować, czy ma to być ekspres automatyczny, czy kolbowy. Modele automatyczne to wielofunkcyjne urządzenia, które posiadają wbudowany młynek, spieniacz mleka oraz samodzielnie dobierają odpowiednią porcję ziaren, czy przepłukują obieg po użyciu. Ich główną zaletą jest komfort użytkowania oraz fakt, że zaparzenie wyśmienitej kawy nie wymaga posiadania przez użytkownika specjalnych umiejętności.

Te mogą przydać się właścicielom modeli kolbowych, które również mogą być sprzedawane jako ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Pozwalają one na większe eksperymenty w zakresie parzenia kawy, wymagając jednocześnie zagłębienia się w tego typu tematykę. Przygotowanie espresso w ekspresie kolbowym stanowi jedną z trudniejszych metod parzenia kawy, która wymaga posiadania największej ilości wiedzy i przynajmniej odrobiny doświadczenia. Daje jednak dużą satysfakcję, którą z pewnością docenią kawowi pasjonaci.

Jak wybór ten wygląda pod względem ceny? Tańszy z pewnością będzie zakup ekspresu kolbowego. Wyższa cena modeli automatycznych wynika przede wszystkim większej funkcjonalności, którą oferują oraz faktu, że kawa parzy się sama.

Jaką moc powinien posiadać ekspres ciśnieniowy?

Kupując ciśnieniowy ekspres do kawy warto również zwrócić uwagę na jego moc, od której uzależniona jest wydajność działania ekspresu. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj grzania wody w ekspresie, tzn. czy jest on wyposażony w klasyczny bojler, czy nowoczesny termoblok. W tym drugim przypadku woda nie jest magazynowana, a ogrzewanie następuje podczas przelewania się jej przez obieg. Rozwiązanie to jest skopiowane z dużych ekspresów, które stanowią wyposażenie lokali gastronomicznych. Większość sprzedawanych obecnie ekspresów ciśnieniowych posiada moc o wartości przynajmniej 1000 W.

zaparzanie kawy w ekspresie ciśnieniowym

Ciśnienie w ekspresie

Decydując się na zakup ciśnieniowego ekspresu do kawy należy wziąć pod uwagę również ciśnienie, jakim dysponuje dane urządzenie. W sprzedaży dostępne są zarówno ekspresy niskociśnieniowe – średnio 4 bary, które doskonale sprawdzają się w przypadku parzenia tradycyjnego espresso, jak i wysokociśnieniowe przeznaczone do parzenia większości gatunków kawy. Maksymalna moc jaką posiadają wynosi od 12-19 barów, jednak optymalnym rozwiązaniem jest zakup modelu o mocy od 15 barów wzwyż.

Wybierając wymarzony ekspres warto zwrócić również uwagę na dwie kwestie praktyczne. Pierwsza dotyczy łatwości obsługi sprzętu, co jest ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy użytkownicy zamierzają parzyć różne rodzaje kawy. W takim przypadku zaleca się wybór urządzenia, które można zaprogramować, co pozwoli parzyć ulubioną kawę po wciśnięciu jednego guzika. Drugim aspektem jest lokalizacja naszego ekspresu, ponieważ należy zadbać o to by uzupełnianie wody i ziaren z kawą nie stanowiło problemu. Z tego względu istotna jest również wielkość urządzenia oraz jego design, który powinien komponować się z pomieszczeniem. Właściwy wybór sprawi, że ekspres ciśnieniowy będzie nie tylko parzył znakomitą kawę, ale również świetnie wyglądał i stanowił element dekoracyjny.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *