Tradycyjne potrawy wielkanocne, czyli, co powinno znaleźć się na naszym stole podczas świąt.

Święta wielkanocne zaliczane są do najważniejszej tradycji chrześcijańskiej, i choć w Polsce obchodzi się je z mniejszym hukiem niż Boże Narodzenie, w większości domów spędza się czas z rodziną przy smacznym jedzeniu. A skoro już o posiłkach mowa, zobaczmy, jakie potrawy wielkanocne najczęściej znajdują się na polskich stołach.

Żurek wielkanocny na zakwasie

Żurek w chlebie to jedna z tradycyjnych wielkanocnych potraw, której z pewnością nie zabraknie w wielu domach. Co ciekawe, w przeszłości żurek uznawany był za potrawę biedniejszych warstw społecznych. Dziś spożywany jest przez wszystkich, którzy uwielbiają tę zupę, niezależnie od majątku, jakim dysponują. Najlepszy żurek to ten, przygotowany na naturalnym zakwasie. Oczywiście pełna kompozycja zupy zależna jest od regionu, gdyż w każdej części Polski znajdziemy inne zwyczaje podawania żurku.

Pieczona kiełbasa wielkanocna

Trudno jest wyobrazić sobie Wielkanoc bez kiełbasy. Tradycja pieczenia białej kiełbasy na te wyjątkowe święta pojawiła się w Polsce w XVII wieku. Wiele osób nie wyobraża sobie żurku, czy też święconki bez zapachu białej kiełbasy. Co więcej, można ją przygotować na różne sposoby. Świetnie smakuje gotowana z chrzanem lub musztardą.

Jajka

Najpowszechniejszą tradycją wielkanocną są oczywiście jajka. I nie tylko kolorowe pisanki, będące niezbędnym elementem świątecznego koszyczka, ale również te jajka, które pojawią się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Jajka można przygotować tradycyjnie, gotowane na twardo lub też wybrać inną opcję, np. jaja faszerowane, które można przyrządzić według wielu rozmaitych przepisów.

Babka wielkanocna

Podczas świąt nie może zabraknąć także słodkich wypieków. Tradycyjna babka wielkanocna stanowi najprostsze, a jednocześnie bardzo smaczne ciasto, które świetnie dopasuje się do reszty potraw na wielkanocnym stole. I tutaj również istnieje wiele wariantów pieczenia lub gotowania babki. W polskich domach może zagościć świąteczna babka cytrynowa, pomarańczowa lub z bakaliami.

Tradycyjny mazurek na kruchym cieście

Jest jeszcze jedno pyszne ciasto, które kojarzy nam się z Wielkanocą nawet bardziej niż babka. Mowa oczywiście o mazurku. Ten słodki przysmak z pewnością pojawi się w niejednym domu. A jak go zrobić? I tutaj również znajdziemy mnóstwo przepisów. Najpopularniejsze są mazurki chałwowe, aczkolwiek znajdziemy także przepisy na mazurek z kajmakiem i marmoladą lub tradycyjny z polewą z ciemnej czekolady i bakaliami.

Oprócz powyższych, na wielkanocnym stole powinna znaleźć się także najzwyklejsza, ale zawsze smaczna sałatka jarzynowa.

Oczywiście w wielu regionach, a nawet w każdym indywidualnym gospodarstwie domowym tradycje wielkanocne mogą się różnić. Zawsze jednak święta te obchodzone są przy smacznym jedzeniu. A co zrobić, gdy przesadzimy z przysmakami? Wystarczy, że sięgniemy po naturalny suplement ziołowy Iberogast. Produkt ten wspomoże trawienie i zlikwiduje uczucie ciężkości w żołądku, pozwalając nam dalej w pełni cieszyć się świętami.

Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *