Oparzenia skórne wiążą się z bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem czy uczuciem pieczenia skóry. Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie oparzeń np. okłady z pełnotłustego zimnego mleka czy apteczne sposoby jak maść, krem czy żel na oparzenie. Co stosować, a czego warto unikać przy poparzonej skórze?
Oparzenie – jak powstaje i z czym się wiąże?
Oparzenie powstaje w wyniku kontaktu skóry z bardzo gorącym przedmiotem (np. nagrzanym żelazkiem) lub gorącym płynem (wrzątek, rozgrzany olej). W zależności od stopnia kontaktu skóry wyróżnia się oparzenie pierwszego stopnia, drugiego i trzeciego. Najczęściej dochodzi do oparzeń I i II °:
- I wiąże się z zaczerwienieniem,
- II z powstawaniem pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem.
Istotne przy oparzeniu jest udzielenie pierwszej pomocy, która obejmuje chłodzenie poparzonego fragmentu skóry zwykle przez 15-20 minut. Dzięki temu ból, obrzęk, zaczerwienienie są mniejsza, spada również szansa powstania pęcherzy. Poparzenia mogą sięgać głębszych warstw skóry – np. oparzenia elektryczne wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. W zależności od poparzonego miejsca należy pozbyć się przedmiotów, które mogłyby ograniczać krążenie np. pierścionki, zegarki. Jeśli powstały pęcherze nie należy ich przebijać, to naturalne opatrunki skóry. Zwykle nie potrzebna jest interwencja lekarska w przypadku poparzeń nie większych niż powierzchnia dłoni.
Maść na oparzenia – skład, dawkowanie
Jak wygląda maść na oparzenia? Zwykle posiada biały, niekiedy lekko żółtawy/beżowy kolor. Maść z definicji jest tłustszym preparatem o plastycznych właściwościach. Opiera się na takich składnikach jak wazelina, parafina ciekła, lanolina. Może zatem cechować się różnych podłożem – mniej lub bardziej chłonnym dla wody. Maści na oparzenia tworzą ochronną barierę przed zewnętrznymi czynnikami, posiadają łagodzące właściwości. Dodatkowo zmniejszają zaczerwienienie, dają uczucie chłodzenia – szczególnie te w postaci tzw. cold cream. Wśród tradycyjnych preparatów na oparzenia wymienia się maść tranową opartą na oleju z wątroby dorsza. Preparatem uzupełniającym na oparzenia mogą być maści z antybiotykiem, które nie powinny być stosowane na duże powierzchnie ciała. Jedynie na małe powierzchnie. W przypadku większych powierzchni stosuje się maści z pantenolem, alantoiną. W zależności od składu maści te stosuje się 2-3 razy dziennie, niekiedy do 4-5 razy dziennie.
Co można stosować na oparzenia oprócz maści?
Pomocne w leczeniu oparzeń, szczególnie na samym początku okażą się chłodne kompresy np. z dodatkiem kostkę lodu. Alternatywą są żelowe kompresy ciepło-zimno, które w zależności od zapotrzebowania chłodzi się w lodówce lub rozgrzewa w mikrofalówce lub wrzącej wodzie. Przyjemne uczucie chłodzenia można uzyskać również pod prysznicem czy w kąpieli.
Niektóre specyfiki jak żel z aloesem czy pantenol można czasowo przechowywać w lodówce. Są to produktu łagodzące na oparzenia, które przez obniżenie temperatury dają dodatkowe uczucie chłodzenia. Wśród roślinnych preparatów łagodząco stosuje się również żel z żywokostem.
Jaki jest inny preparat na oparzenia? Pomocne i niezbędne w domowej apteczce może okazać się krem z nanosrebrem czy pianka na oparzenia. Alternatywą są żele na oparzenia zawierające mentol, kwas hialuronowy lub żelowe opatrunki (plastry), które również można wykorzystać do leczenia ran.
Jak dbać o oparzoną skórę?
Nie należy wystawiać jej niepotrzebnie na działanie promieniowania UVA i UVB (jeśli jednak musimy, najlepiej użyć filtra SPF 50). Podczas kąpieli należy uważać, by nie polewać zmienionej skóry zbyt ciepłą wodą. Niektóre osoby chwalą sobie ziołowe okłady z rumiankiem, nagietkiem, które zwykle stosuje się 3-4 razy dziennie. W niektórych krajach stosuje się okłady z miodu, np. w Indiach.
Wśród odradzanych praktyk wymienia się stosowanie tłuszczu na skórę typu masło czy oliwa. Dlaczego? Tłuszcz zatrzymuje ciepło, którego skóra stara się pozbyć. Nie występuje zatem skuteczne chłodzenie i obniżanie temperatury skóry. Skóra nadal pozostaje „nagrzana”.
Oprócz chłodnych kąpieli pomocne może okazać się moczenie skóry w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej czy owsianej. Na drobne sparzenie można zastosować okłady z plastra ogórka czy surowego ziemniaka.
Artykuł partnerski.
Wiem co kupie do domowej apteczki na oparzenia, bardzo fajny artykuł