Zupa szczawiowa

Czas 45 minut Porcji kcal : 28 kalorii/100g Trudność łatwe Koszt: do 10 zł.
W moim domu nie wyobrażam sobie braku zupy szczawiowej. Uwielbiamy ją za wyrazisty – kwaskowaty smak. Nawet rosół czy pomidorowa nie robią takiej furory jak moja skromna zupa szczawiowa z jajkiem.

Zupa szczawiowa – składniki:

1,5 litra rosołu / bulionu
15 dkg sparzonych liści szczawiu
2 łyżki posiekanego koperku /świeży lub mrożony/
do smaku sól i pieprz

Dodatkowo
do każdej porcji 1 ugotowane na twardo jajko oraz po łyżce naturalnego jogurtu lub śmietany.

Zupa szczawiowa – sposób wykonania:

W moim domu nie wyobrażam sobie braku zupy szczawiowej. Uwielbiamy ją za wyrazisty – kwaskowaty smak. Nawet rosół czy pomidorowa nie robią takiej furory jak moja skromna zupa szczawiowa z jajkiem. Dla miłośników zabielanych zup, łyżka śmietany czy jogurtu i można zajadać

Przygotowania rosołu zaczynamy od zalania mięsa gorącą wodą i gotujemy. Pierwszą wodę z gotowania odlewamy. Dzięki temu pozbędziemy się osadu. Ponownie zalewamy, dodajemy, włoszczyznę, ziele angielskie. Gotujemy do miękkości mięsa.
Do naszego rosołu dodajemy sparzony i posiekany szczaw. Zagotowujemy do wrzenia, po czym zmniejszamy ognień i gotujemy około 15 minut. Doprawiamy pieprzem i solą według własnego smaku.

Zupę szczawiową posypujemy koperkiem. Możemy zabielić ją w garnku /pamiętając o zahartowaniu śmietany lub jogurtu/ lub na talerzu. Obowiązkowo do każdego talerza dodajemy po jednym jajku w całości lub przekrojone. Z podanych składników wyjdzie 6 porcji = talerzy.

Na zakończenie dodam, że nie przypadkowo do zupy szczawiowej dodaje się właśnie jajko. Otóż białko z jajka neutralizuje kwas szczawiowy, który wypłukuje nam z organizmu wapń, tworząc z nim nierozpuszczalne związki szczawianu wapnia, które „kują w stawach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *