Jak przyprawić i smażyć rybę ze skórą w mące lub panierce?

Lubisz zjeść pyszną rybę, ale masz problem z jej usmażeniem? Szukasz sprawdzonej metody przyprawiania mrożonej lub świeżej ryby? Jeśli tak, to artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się jak przygotować i usmażyć rybę ze skórą. Poznaj różnice między obtaczaniem w mące oraz panierce. Wyjaśnię w jakiej temperaturze i jak długo smażyć.

Jakie mam doświadczenie w przygotowywaniu ryb? Lubie łowić oraz jeść ryby 🙂 Od dziecka łowię, czyszczę i smażę ryby. Soczyste mięso ryby w chrupiącej skórce i słodko-kwaśny smak marynaty. Jak przyrządzić tak pyszną potrawę? Przygotowanie i usmażenie dobrej ryby jest proste. Trzeba jedynie stosować się do kilku zasad. Poznaj przepis na pyszną, smażoną rybę ze skórą.

Składniki.

  • porcja ryby (około 1kg)
  • mąka lub jajko i tarta bułka do obtoczenia
  • tłuszcz do smażenia (olej, smalec gęsi, masło klarowane)

Marynata.

  • 2 cytryna lub limonka
  • 1 cebula
  • ząbek czosnku
  • sól
  • ulubione zioła

Zobacz jak usmażyć rybę ze skórą.

Zanim zaczniesz przygotowywać potrawę, przeczytaj uważnie poniższy opis. Wyjaśniam w nim co należy robić po kolei oraz jakie są alternatywne metody poszczególnych czynności.

Najsmaczniejsza jest świeżo złowiona ryba i usmażona tego samego dnia! W drugiej kolejności dobra jest nie nasączona wodą ryba mrożona. Staram się unikać nie mrożonych ryb, co do których świeżości mam wątpliwości. Rybę mrożoną należy rozmrozić naturalnie bez moczenie w ciepłej lub gorącej wodzie. Kładę taką rybę w zlewie i czekam kilka godzin, aż się odmrozi. Mrożoną rybę można także umieścić w durszlaku do odsączenia z nadmiaru wody.

Przygotowuję rybę.

Świeżą rybę należy przede wszystkim obrać z łusek i wypatroszyć. Następnie obcinam głowę i płuczę w zimnej wodzie. Jeśli masz czas i praktykę, możesz także filetować rybę. Pamiętaj jednak, aby nie ściągać skóry z ryby. Smażymy rybę ze skórą, którą opcjonalnie możemy zdjąć tuż po usmażeniu. Do filetowania nadają się duże sztuki szlachetnych ryb. Duże ryby kroję na mniejsze kawałki, aby się łatwo marynowały i smażyły.

Ryby takie jak leszcz dobrze jest ponacinać w poprzek ości. Nacięcia skrapiam sokiem z cytryny. Dzięki temu podczas smażenia wypalają się małe ości, charakterystyczne dla leszcza.
Ryby drapieżne takie jak: okoń, szczupak, sandacz dobrze obiera się przyrządem zbudowanym z kapsla i patyczka. Na patyka/listewkę nabija się się za pomocą młotka i gwoździe 2-3 kapsle. Powstaje tarka do pozbywania się łusek.
Lina dobrze jest zlać wrzątkiem. Dzięki czemu wytworzy się śluz, z którym odejdą łuski. Lin ma małe łuski, które stapiają się podczas smażenia.

Zobacz jak przyprawić rybę do smażenia. Marynuję rybę.

Tak przygotowaną rybę umieszczam w misce. Wyciskam sok z 1 cytryny i polewam nią kawałki ryby. Cebulę obieram i kroję w piórka. Drobno siekam ząbek czosnku. Drugą cytrynę kroję w cienkie plastry. Układam na rybie pokrojoną cebulę oraz cytrynę i posypuję posiekanym czosnkiem. Tak zamarynowaną potrawę odstawiam do lodówki na kilka godzin. Jeśli nie masz czasu możesz skrócić okres przegryzania się smaków do minimum kilkunastu minut. Oczywiście im dłużej przytrzymasz rybę w marynacie tym lepiej. Przy marynowaniu ryby nie oprószam jej jeszcze solą. Sól wysysa wodę z mięsa. Za szybko osolona ryba byłaby sucha i mało soczysta. Jest to podstawowy błąd, który można popełnić przygotowując rybę.

Po zamarynowaniu ryby, tuż przed smażeniem oprószam mięso solą.

Czas na obtoczenie ryby w mące lub panierce. Osobiście preferuje obtoczyć rybę w samej mące. Dzięki czemu ryba będzie miała chrupiącą skórkę i przede wszystkim nie będzie przywierać do patelni. Porcję ryby dla pewności można obsuszyć na ręczniku papierowym. Następnie obtaczamy ją delikatnie w mące i smażymy. Jeśli chcesz przygotować rybę w panierce, wbij 1 jajko do talerza i rozmieszaj widelcem. Obtocz rybę z każdej strony w jajku i obtocz w bułce tartej lub mące. Tak przygotowaną rybę można już smażyć. Ryba w panierce jest bardziej syta, ale niestety nasączona tłuszczem, przez co danie może być ciężkostrawne.

Jak smażyć rybę ze skórą?

Do smażenia ryby ze skórą używam dużej patelni z grubym dnem. Grube dno zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła. Patelnię rozgrzewam do temperatury 180 st.C i umieszczam tłuszcz * dopiero jak patelnia się rozgrzeje. Tłuszczu powinno być sporo, tak około 1 cm wysokości.

Rybę smażę w temperaturze około 180 st.C. W wyższej ryba będzie się palić, a w niższej nasiąknie tłuszczem. Pamiętaj, aby nie uzupełniać poziomu tłuszczu podczas smażenia. Spowodujesz tym obniżenie temperatury przy smażeniu. Rybę smażę z obu stron na kolor złoto-rumiany przez kilka minut. Mniejsze ryby smażę przez 2 minuty, a większe do 10 minut. Podczas smażenia kilkukrotnie obracam i smażę równomiernie z obu stron. Na patelni pozostaw wolną przestrzeń, aby nie było problemów z przekładaniem porcji ryby. Jeśli masz filet, to zacznij smażyć od strony ze skórką. Tą stronę smaż dłużej, niż mięso bez skórki.

*Najpopularniejszy do smażenia ryb jest olej rzepakowy. Ma neutralny smak i zapach. Jednak jego podstawową wadą jest wydzielanie szkodliwych substancji podczas wysokiej temperatury. Mniej popularny jest smalec gęsi. Ma on również neutralny smak i zalecam go do smażenia ze względu na brak szkodliwych substancji podczas obróbki cieplnej. Możesz także użyć masła klarowanego, które przystosowane jest do smażenia. Ryba ma wówczas piękny, maślany smak.

Podsumowanie.
Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom usmażysz pyszną rybę z chrupiącą skórką. Jeśli nie masz czasu na marynowanie możesz pominąć ten krok. Najczęściej rybę obtacza się w mące i smaży. Bardzo ważne jest, aby zastosować się do wskazówek smażenia. Jestem pewna, że po kilkukrotnym usmażeniu ryby, nabierzecie doświadczenia.
Usmażoną rybę podaję z kromką chleba oraz surówką. Pasuje schłodzone piwo oraz wytrawne wino. Możesz także podać ugotowane ziemniaki, ryż lub frytki. Smacznego.

Jedna odpowiedź do “Jak przyprawić i smażyć rybę ze skórą w mące lub panierce?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *