Pączki tradycyjne

Czas  90 minut Porcji kcal : 380 kalorii/100g Trudność łatwe Koszt: do 25 zł.
Sprawdzony przepis na tradycyjne domowe pączki. Są tak dobre, że robię je nie tylko na Tłusty Czwartek.

Pączki tradycyjne – składniki:

0,5 kg mąki pszennej tortowej
50 g drożdży (pół kostki)
4 żółtka i jajko
50 g masła
1,5 szklanki mleka
4 łyżki cukru
szczypta soli
łyżka mocnego alkoholu

Pączki tradycyjne – sposób wykonania:

Drożdże wkruszam do dużego kubka (mam taki specjalny do tego celu 0,5 litrowy) , dodaję 2 łyżki cukru i pół szklanki ciepłego lecz nie gorącego mleka, mieszam i odstawiam w ciepłe miejsce do momentu aż ruszą (widać bąbelki i na wierzchu robi się specyficzny „kożuch”, po prostu widać, ze drożdże żyją).

Do dużej miski przesiewam mąkę, mieszam ją z solą, dodaję pozostały cukier i mleko, wbijam jajko i dodaję żółtka, wlewam roztopione i przestudzone masło oraz spirytus lekko mieszam po czym wlewam rozczyn z drożdży.

Z tych składników wyrabiam ciasto, trwa to około 10 minut, tyle mniej więcej potrzeba aby wyrobić gładkie ciasto. ciasto zostawiam w misce, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Po około 90 minutach ciasto wyjmuję na stolnicę przy czym dzielę na części. Z każdej części formuję grubszy wałek, dzielę go na części, każdą z nich wałkuję tworząc koło, na środek koła kładę konfitury, zlepiam brzegi formując pączka. Jest też inny sposób, ciasto można rozwałkować na stolnicy i następnie wycinać kółka za pomocą szklanki.

Po uformowaniu pączka wielkości mandarynki (jeśli ciasto mocno lepi się do rąk, można je delikatnie posmarować olejem) kładziemy go desce lub blacie lub tacce podsypanej mąką, tak aby złączenie było na spodzie. Pączki przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia na około 1 godzinę.

W głębokim rondelku rozgrzewam tłuszcz (olej lub smalec), pączki smażę partiami, mając na uwadze, ze w trakcie smażenia urosną, pączki wrzucam na tłuszcz zlepioną stroną aby się nie rozwarstwiły.

Po usmażeniu jednej strony przewracam na drugą. Temperatura tłuszczu musi być wyważona tzn. nie może być za wysoka ponieważ pączki spalą się na zewnątrz a w środku będą surowe. Pączki możemy smażyć pod przykryciem wówczas szybciej upieką się w środku.

Gotowe pączki wyjmuję łyżką cedzakową, kładę na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym. Po paru minutach przenoszę na inny talerz i obsypuję cukrem pudrem.

Z podanych proporcji wychodzi około 30 pączków.

Jedna odpowiedź do “Pączki tradycyjne”

  1. Pączusie wyszły rewelacyjne. Nigdy taki pyszne mi nie wyszły. Ewuniu dziękuję za przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *