Zakwas z buraków

Zakwas z buraków
Poznaj mój szybki przepis na zakwas z buraków do barszczu czerwonego, który szczególnie polecam na Wigilię. Zakwas z buraków podobnie jak sok, po rozcieńczeniu z wodą możesz pić na co dzień. Jest bardzo zdrowy. Przepis jest prosty i wielokrotnie sprawdzony. To mój najlepszy zakwas do wigilijnego barszczu. Przechowywany w lodówce lub chłodnej piwnicy poleży kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Zakwas przygotujesz w zaledwie 15 minut i możesz już czekać aż nabierze mocy. Gotowy jest po 7 dniach od zakwaszenia. Z podanych proporcji uzyskasz 750 ml zakwasu. Jest mnóstwo sposobów na zakwas z buraków, natomiast mój przepis jest przede wszystkim sprawdzony i 100 % pewny. Z pewnością uda się każdemu.

Składniki na zakwas z buraków:

  • 0,5 kg buraków czerwonych ( około trzech małych, ćwikłowych buraków)
  • 400 ml letniej wody
  • 4 ząbki czosnku
  • liść laurowy
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 6 ziaren pieprzu
  • płaska łyżeczka soli

Zobacz jak krok po kroku zrobić pyszny zakwas z buraków.

Zakwas z buraków ma w mojej kuchni ma oczywiście wiele zastosowań. Na co dzień piję go w czystej postaci lub po rozcieńczeniu z wodą. Od święta wykorzystuję przede wszystkim do wigilijnego barszczu czerwonego na zakwasie. Polecam listę 12 potraw wigilijnych. Zobacz jak krok po kroku w prosty sposób zrobić zakwas buraczany.

Krok 1. Myję i wyparzam słoik 0,9L, ponieważ bez wątpienia pojemnik na zakwas buraczany, podobnie jak na zakwas żytni musi być sterylny.

Krok 2. Myję i cienko obieram czerwone buraczki. Następnie przekrawam w ćwiartki i kroję na 1cm plastry.

Krok 3. Część plastrów układam na dnie słoika. Na to oczywiście kładę część przypraw: ziarna ziela angielskiego oraz pieprzu. Wrzucam obrane i przekrojone na pół ząbki czosnku. Układam kolejną warstwę plastrów buraczków, na tą pozostałą część ziaren przypraw. Kładę liść laurowy. Na to układam ostatnią warstwę plastrów buraków.

Krok 4. Zagotowuję wodę. Do przegotowanej wody daję łyżeczkę soli 5-6 gramów (proporcje: 1 łyżka = 15 gramów na 1 litr wody). Mieszam i odstawiam do ostudzenia.

Krok 5. Warstwy buraczków z przyprawami lekko uciskam w słoju i zalewam przegotowaną ostudzoną, osoloną wodą.

Krok 6. Za pomocą sztućców lub patyczka kuchennego usuwam bąbelki powietrza i oczywiście zakręcam słoik.

Krok 7. Przygotowany zakwas odstawiam w chłodne i ciemne miejsce na minimum 7 dni.

Zakwas z buraków do wigilijnego barszczu czerwonego.
Zakwas z buraków do wigilijnego barszczu czerwonego.

PS.
Jeśli dodasz większą ilość ząbków czosnku to z pewnością skrócisz czas zakwaszania do 4 dni.

Im dłużej będziesz przechowywać zakwas, tym ostrzejszy będzie. Dodając ostry zakwas do wywaru wigilijnej zupy przede wszystkim sprawdź jego kasowość i ostrość, odpowiednio rozcieńczając i dodając do zupy, tak by nie przesadzić. Przed Wigilią zakwas buraczany przygotowuję około 7 – 10 dni wcześniej od przygotowania barszczu.

Do wigilijnego barszczu czerwonego zużyjesz z pewnością część tego zakwasu. Oczywiście to co zostaje przelewam do butelki lub słoika, dodaję łyżeczkę oleju i zakręcam. Szczelnie zamknięty zakwas, przechowywany w chodnym miejscu wytrzyma kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.

4 odpowiedzi na “Zakwas z buraków”

  1. Dziś po pracy lecę po buraczki i robię zakwas z Twojego przepisu. Testuję różne przepisy przed świętami, Tegoroczny barszcz postanawiam zrobić na zakwasie.

  2. Witam,
    to jest prawdziwy przepis na zakwas z buraków.
    Tajemnica tkwi w dokładnym, szczelnym zamknięciu słoików , aby następował proces fermentacji.
    Ja nie chciałbym już czytać w cudownych przepisach o przykrywaniu gazami , obwiązywaniu jakimiś gumkami recepturkami , czy pieluchami tetrowymi. To już nawet nie jest śmieszna.
    Ze swojej strony dodam jeszcze , że raz dziennie lekko potrząsam słojem.

  3. Damian, jako uzupełnienie dodam, że bardzo ważne jest także wciśnięcie buraków poniżej poziomu zalanej wody. Jeśli buraczki nam wypłyną na wierzch to spleśnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *